Зымыран сұрақтар
Тест сұрақтары
Тест жауаптары
Жаңа сабақ
5.57M
Категория: БиологияБиология

Ми бөліктері

1.

Батыс Қазақстан облысы
Қаратөбе ауданы
Мұхит атындағы орта
жалпы білім беретін мектебінің
биология пәнінің мұғалімі

2. Зымыран сұрақтар

- Жүйке жүйесінің маңызы неде?
- Жүйке жүйесі қандай бөлімдерден түрады, ерекшелігі
неде?
- Орталық жүйке жүйесінің қызметі неде?
- Шеткі жүйке жүйесінің ерекшелігі не?
- Вегетативті жүйке жүйесінің ерекшілігіне мысал келтіре
отырып, жауап беріңіздер?
- Жұлынның қызметі қалай жүзеге асады?
- Қандай рефлекс доғасы жұлын арқылы өтеді?
- Жұлын зақымданса қандай өзгерістер пайда болады?

3. Тест сұрақтары

1. Нейрон денесіне жақын орналасқан, қысқа өсіндісі
а)Дендрит
в) Аксон
с) нейроглия
2. Жасуша серіктері А)Нейронның қысқа өскіні В)Нейрон денесі С)Нейронды қоршап орналасқан
жасушалар
3.Шеткі жүйке жүйесінің бөлімі:
А) Ми
В) Жүйкелер, жүйке түйінділері
С) Үлкен ми сыңары
4.Жүйке арқылы тірі ағзалардың тітіркендіргіштерге жауап беруі:
А) Рефлекс
B)Қозғалмау
C)Қозу
5. .Нейрондардан құралған ұлпа
А) Дәнекер
B)Бұлшықет
C)Жүйке
6. Жұлынның атқаратын қызметі
А) рефлекстік және өткізгіштік
В) өткізгіштік, қозу
С) Өткізу, кері бету
7. Ақ зат майлы қабықпен - .... қапталған ұзын өсінділер
А) лиелин
В)миелин
С) көбелек
8. Жұлын неше сегменттен тұрады?
А)23
В)16
С) 31
9. Қандай да бір мүшенің немесе жүйенің қызметін реттейтін жүйке
жасушаларының шоғыры не деп аталады?
А) жүйке орталығы
В) жасуша орталығы
С) жұлын орталығы
10. Ең қарапайым рефлекс –
А) бел рефлексі
В) тізе рефлексі
С) бүгу рефлексі

4. Тест жауаптары

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
А С В А С А В С А В
Бағалау критерилері:
10-9 – «5»
8-7 – «4»
6-4 – «3»
3-0 – «2»

5. Жаңа сабақ

Сабақтың тақырыбын ашу
Сырты орман
Алды жазық құрлықты
Араласаң
Табасың жеті құдықты
Көрмеген ешкім,
Дәмін татып,
Қара орман асты
Ұйыған қатық

6.

Қара жәшік
Грек жаңғағына ұқсас ағзаның
маңызды бөлігі

7.

.
Мақсаты:
Білімділігі:
Адам миының қызметінің ерекшеліктерімен таныстыруды
қамтамасыз ету.
Ми қызметінің топтары туралы түсінік беру
әрекетін ұйымдастыру.
Дамытушылығы:
Тәрбиелілігі:
Оқулық мәтінімен, сызбанұсқалармен және кестелермен
жұмыс істеу икемдігін дамыту.
Алдыңғы сабақтан алған білімді байланыстыра және
салыстыра пайдаланып,
икемдікті дамыту.
Адам миының қызметтерінің ерекшеліктері туралы
ойларын сипаттай білуге үйрету, тәрбиелеу

8.

Сабақтың тақырыбы: Ми бөліктері

9.

Ми
бөліктері
Тапсырма: Ми бөліктерін бос
шаршыға толтыр.

10.

Ми бөліктері
Сопақша ми
Ортаңғы ми
Үлкен ми
сыңарлары
Аралық ми
Мишық
Тапсырма: Ми бөліктерін бос
шаршыға толтыр.

11.

Түртіп алу
«V»- маған таныс;
«+»-мен үшін жаңалық;
«-»-мен білетін түсінікке сәйкес келмейді;
«?»-бұл туралы тереңірек білгім келеді.
/Оқулық мәтіні бойынша топтық тапсырмалар беру. Мәтінді жеке оқып,
белгілермен белгілеу,
білгісі келетін сұрақтарды дәптерге жазып алу/.

12.

13.

І топқа:
1.Әрбір ми сыңары неден құралады?
2.Ми сыңарлары қандай қызмет атқарады?
ІІ топқа:
1.Үлкен ми сыңарларында қандай аймақтар бар?
2.Мидан қанша жүйке тарайды және олар неден басталады?
ІІІ топқа:
1.Жүйке жүйесінің гигиенасын сақтау үшін қандай ережелерді орындау керек.
2.Никотиннің миға әсері қандай?

14.

1-Тапсырма
Сопақша ми рефлекстері
Қорғаныш
Ас қорыту
Тыныс
Жүрек-қан тамырлары
Қандай рефлекстер болады

15.

Ми бөлімдерінің қызметі
Ми бөлімдері
Сопақша ми
Көпір
Ортаңғы ми
Аралық ми
Мишық
Атқаратын қызметі

16.

(І-ҮІ)сұрақтарға ( 1-6) жауапты таңдап алып,сәйкестендіріңіз:
І. Ми қайда орналасқан?
ІІ . Орташа салмағы қанша?
ІІІ .Қанша жасқа дейін өседі?
ІҮ. Ми қандай бөліктерден тұрады?
Ү. Ми қарыншалары дегеніміз не?
ҮІ .Ми сұйықтығы жайлы не айтамыз?
1.Ми сұйықтығы ми қарыншаларында болады,түссіз,құрамында қан жасушалары
мен ақуыз болады.Бұл бұзылса ,ми қызметі бұзылады.
2. Ми қарыншалары дегеніміз ми бөліктері өзара қатынасатын қуыс.
3. Орташа салмағы -1300-1400гр.
4. Ми бассүйек қуысында орналасқан.
5 .Ми 20 жасқа дейін өседі.
6. Ми 5 бөліктен тұрады-үлкен ми сыңарлары,аралық ми,ортаңғы
ми,мишық,сопақша ми.

17.

І–4
ІІ – 3
ІІІ – 5
ІV – 6
V-2
VІ - 1

18.

Биологиялық диктант
1. Ересек адам миының орташа массасы
............. г.
2. ............. Жұлынның жалғасы
3. Сопақша ми............ арқылы ортаңғы ми,
аралық ми және .......... ми сыңарына
қозуды өткізеді.
4. Мишықтың жұқа беткі қабаты ........ деп
аталады.

19.

Тапсырма
Сабақ барысында аталған
терминдерді дәптерге енгізу.

20.

Бағалау

ФИО
Үй тапсырмасы
Зымыран
сұрақтар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
тест
Жаңа сабақ
І
тапсыр
ма
ІІ
тапсырма
ІІІ
тапсырма
Биология
лық
диктант
барлығы

21.

Үйге тапсырма
34сурет Мидың сыртқы құрылысының суретін салу.

22.

Астазия – теңселеді, шайқалады.
Астения – дене еттері солғын тартады.
Атония – дене еттері тонусынан
айырылады.
Дисметрия – қимылдың біркелкілігі
бұзылады.
Асимергия – біріңғай еттердің қимылы
бұзылады.
Адиодококинез – мақсатқа сәйкес
қимыл әрекеттер орындалмайды.
Дизартрия – адамның даусы біресе
қатты біресе ақырын шығуы.
English     Русский Правила