К.Ќасым±лы атындаѓы №33 жалпы орта мектеп
Сабаќтыњ таќырыбы: Тік б±рыш, с‰йір б±рыш жєне доѓал б±рыш. Сабаќтыњ маќсаты: 1.Білімділігі: Б±рыш т‰рлеріне тоќталу, олардыњ
Сабаќтыњ т‰рі: аралас сабаќ Пєнаралыќ байланыс: єдебиеттік оќу, д‰ниетану, математика. Сабаќтыњ жоспары: 1.¦йымдастыру кезењі
І.¦йымдастыру кезењі
ІІ.Психологиялыќ дайындыќ
‡й ж±мысы
9 + 5 = 14 14 – 5 = 9 19 + 5 = 24 24 – 5 = 19 29 + 5 = 34 34 – 5 = 29 39 + 5 = 44 44 – 5 = 39 49 + 5 = 54 54 – 5 = 49 59 + 5 =
‡ш кесінді сыз:
Менен с±раќ, сізден жылдам жауап
Жања сабаќ Тік б±рыш, с‰йір б±рыш жєне доѓал б±рыш
Жања сабаќ Тік б±рыш, с‰йір б±рыш жєне доѓал б±рыш
1-мысал.б)
2-есеп. Таба нан 65 тењге т±рады, ал батон одан 5 тењге арзан. Батон неше тењге т±рады? Есепті шыѓар. Есепті екі амалмен
3-мысал.¤рнекті жаз жєне оныњ мєнін тап: 60 саны мен а-ныњ ќосындысы, м±ндаѓы а=0;40; 60 саны мен а-ныњ айырмасы, м±ндаѓы
4.Тењдеулерді шеш: х + 40 = 100 100 – х= 40 х – 40 = 60
Венн диаграммасы
848.50K
Категория: МатематикаМатематика

Тік бұрыш, сүйір бұрыш және доғал бұрыш

1. К.Ќасым±лы атындаѓы №33 жалпы орта мектеп

К.Қасымұлы атындағы №33 жалпы орта мектеп
Тақырыбы: Тік бұрыш, сүйір бұрыш және доғал бұрыш.
Бастауыш сынып мұғалімі
Тоқсанбаева Айгүл Маратқызы
2013-2014 оқу жылы

2. Сабаќтыњ таќырыбы: Тік б±рыш, с‰йір б±рыш жєне доѓал б±рыш. Сабаќтыњ маќсаты: 1.Білімділігі: Б±рыш т‰рлеріне тоќталу, олардыњ

Сабақтың тақырыбы: Тік бұрыш, сүйір бұрыш
және доғал бұрыш.
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділігі: Бұрыш түрлеріне тоқталу, олардың бір-біріне
ұқсастықтарын көрсету. Өтілген тақырыпқа есептер шығару.
2.Дамытушылығы: Баланың ойлау қабілетін дамыту. Жаңа
сабақты игерту.
3.Тәрбиелік мәні:
- есеп шығару жүйріктілігін көру;
- имандылыққа тәрбиелеу;
- өзін-өзі басқаруға тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: суреттер, сызба кесте,
геометриялық фигуралар, сызғыш, қалам,
интерактивті тақта.
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру.

3. Сабаќтыњ т‰рі: аралас сабаќ Пєнаралыќ байланыс: єдебиеттік оќу, д‰ниетану, математика. Сабаќтыњ жоспары: 1.¦йымдастыру кезењі

Сабақтың түрі: аралас сабақ
Пәнаралық байланыс: әдебиеттік оқу, дүниетану, математика.
Сабақтың жоспары:
1.Ұйымдастыру кезеңі
2.Психологиялық дайындық
3.Үй жұмысын тексеру
4.Менен сұрақ, сізден жылдам жауап
5.Оқулықпен жұмыс
6.Қызықты математика
7.Сергіту сәті
8.Белгісіз санды табу
9.Ой түйін. Қорытындылау.
10.Үйге тапсырма беру.
11.Бағалау.

4. І.¦йымдастыру кезењі

І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылардың назарын сабаққа
аудару. Белсенді болу.Бір-бірімізді
құрметтеп сыйлау.

5. ІІ.Психологиялыќ дайындыќ

ІІ.Психологиялық дайындық
- Әрбір адам?
Туыс, дос, жұрағат.
- Әрбір сабақ?
Үйрену, ұғу, ұлағат.
- Әрбір ісің?
Шындық, бірлік, адалдық.
Мақсатымыз – білім алу.
Міндетіміз – еңбектену.

6. ‡й ж±мысы

Үй жұмысы

7. 9 + 5 = 14 14 – 5 = 9 19 + 5 = 24 24 – 5 = 19 29 + 5 = 34 34 – 5 = 29 39 + 5 = 44 44 – 5 = 39 49 + 5 = 54 54 – 5 = 49 59 + 5 =

6-мысал:
9 + 5 = 14
19 + 5 = 24
29 + 5 = 34
39 + 5 = 44
49 + 5 = 54
59 + 5 = 64
14 – 5 = 9
24 – 5 = 19
34 – 5 = 29
44 – 5 = 39
54 – 5 = 49
64 – 5 = 59

8. ‡ш кесінді сыз:

7-мысал.
Үш кесінді сыз:
• біріншісінің ұзындығы 2 см;
• екіншісі біріншісінен 3 см ұзын;
• үшіншісінің ұзындығы бірінші және екінші кесінділер
ұзындықтарының қосындысына тең.
2 см
5 см
7 см

9. Менен с±раќ, сізден жылдам жауап

Менен сұрақ, сізден жылдам жауап
1) Қосудың компоненттерін ата.
2) Азайтудың компоненттерін ата.
3) Геометриялық фигураларды ата.
4) Ұзындықтың өлшем бірліктерін кім атап береді?
5) Толық ондықтарды атап бер.
6) 26 санының көршісін ата.
7) Тік төртбұрыштың қасиеті қандай?
8) Шаршы қандай фигура?
9) Қосудың қандай қасиеттерін білеміз?
10) Уақыт бірліктерін атаңдар.

10. Жања сабаќ Тік б±рыш, с‰йір б±рыш жєне доѓал б±рыш

Жаңа сабақ
Тік бұрыш, сүйір бұрыш және
доғал бұрыш

11. Жања сабаќ Тік б±рыш, с‰йір б±рыш жєне доѓал б±рыш

Жаңа сабақ
Тік бұрыш, сүйір бұрыш және доғал бұрыш
1-мысал. а)
Бұл-тік бұрыш.
Бұл- сүйір бұрыш.
Сүйір бұрыш тік бұрыштан кіші.
Бұл- доғал бұрыш.
Доғал бұрыш тік бұрыштан үлкен.

12.

1-мысал. ә)
3
2
1
4
7
6
5

13. 1-мысал.б)

Үшбұрыштың тік бұрышы нешеу?
Сүйір бұрышы нешеу?
Доғал бұрышы нешеу?
Төртбұрыштың тік бұрышы нешеу?
Сүйір бұрышы нешеу?
Доғал бұрышы нешеу?

14. 2-есеп. Таба нан 65 тењге т±рады, ал батон одан 5 тењге арзан. Батон неше тењге т±рады? Есепті шыѓар. Есепті екі амалмен

2-есеп.
Таба нан 65 теңге тұрады, ал
батон одан 5 теңге арзан. Батон
неше теңге тұрады? Есепті
шығар. Есепті екі амалмен
шығаратындай етіп, сұрағын
өзгерт. Оны шығар.

15.

Дұрыс ойла!
Ас атасы -
.

16.

Дұрыс ойла!
Жастайыңнан еріншек бол.
Еріншектік бәрін де жеңеді.
Еріншектік адамды қуанышқа бөлейді.
Ол адамды батыр атандырады.

17. 3-мысал.¤рнекті жаз жєне оныњ мєнін тап: 60 саны мен а-ныњ ќосындысы, м±ндаѓы а=0;40; 60 саны мен а-ныњ айырмасы, м±ндаѓы

3-мысал.Өрнекті жаз және оның мәнін тап:
60 саны мен а-ның қосындысы, мұндағы а=0;40;
60 саны мен а-ның айырмасы, мұндағы а=60;0;
а мен 60 санының айырмасы, мұндағы а=100;60;

18. 4.Тењдеулерді шеш: х + 40 = 100 100 – х= 40 х – 40 = 60

4.Теңдеулерді шеш:
х + 40 = 100
100 – х= 40
х – 40 = 60

19. Венн диаграммасы

20.

Сабақты қорытындылау.
Жаңа тақырыпқа шолу жасау.Рефлексия.
Сабақты бекіту.
Оқушылар білімін бағалау.
Үйге тапсырма беру.
5-мысал.95-бет.
English     Русский Правила