Samarali dars
Samarali dars
Doim pozitiv javob bering
24.34M
Категория: ИнформатикаИнформатика

5. Samarali darsni rejalashtirish - Informatika

1.

IV USTOZLAR MILLIY
FORUMI
SAMARALI DARSNI
REJALASHTIRISH
Fasilitator: Muhayyo Xudayberdiyeva

2.

Maqsadlar
Ushbu mashg‘ulotda davomida siz:
darsni samarali tashkil etish uchun zarur metodik
yondashuv bilan tanishasiz;
darsni puxta rejalashtirish va faol o‘qitish strategiyalaridan
foydalanish ko‘nikmalaringizni rivojlantirasiz.

3.

SIZ DARSINGIZNI
REJALASHTIRASIZMI?

4.

Darsni rejasiz o‘tgan kuningiz
bo‘lganmi?
Shu darsda o‘quvchilar qanday
ishtirok etgan?
Dars rejasi bo‘lganida
yuqoridagi holatlar yuz
berarmidi?

5.

Rejasiz dars
Rejali dars
Dars rejasi — bu o‘qituvchining yo‘l xaritasi

6.

O‘zingizni labirintga
tushib qolganday
his qilganingizga
sabab nima deb
o‘ylaysiz?

7.

Labirintga tushib
qolish sababi
Darsning
aniq
maqsadi
Bosqichli
reja
Natijaga
yo‘naltirilgan
izchillik

8.

DARS MAQSADI
Darsga qo‘yilgan maqsad
45 daqiqa davomida bajariladigan
(erishiladigan), aniq, hayotiy (real) va
dars yakunida baholanadigan
(o‘lchamli) bo‘lishi shart.

9.

Dars mavzusi
Ko‘nikmalar
O‘quvchilar qanday bilim va ko‘nikmalarga ega
Dars maqsadi
bo‘ladi?
(standart
O‘quvchilarning qanday fikrlash yoki ijodiy
elementlari)
qobiliyatlari rivojlantiriladi?

10.

Dars maqsadi
Darsga qo‘yilgan maqsad
45 daqiqa davomida bajariladigan
(erishiladigan), aniq, hayotiy (real) va
dars yakunida baholanadigan
(o‘lchamli) bo‘lishi shart.
Biz qo‘yadigan
maqsad!

11.

Samarali dars - bu hamma narsa
rejalashtirilganidek ketadigan dars
emas, balki o‘quvchilar va o‘qituvchilar
bir-biridan o‘rganadigan darsdir

12. Samarali dars

Men nimani
o‘rgatayapman?
Men kimga dars
berayapman?
Men buni qanday
o‘rgataman?
Meni
o‘quvchilarim
tushunishadimi?

13. Samarali dars

DARSDAN
OLDIN
DARS
DAVOMIDA
DARSDAN
KEYIN
Siz bu bosqichlarda nimalarni amalga oshirgan bo‘lar edingiz?

14.

Mavzuni tushuntirish uchun nima qilaman?
Mavzuni boshqacha tasvirlash uchun nima qilaman?
O‘quvchilarni mavzuga qanday jalb qilishim mumkin?
O‘quvchilarga mavzuni tushunishga yordam beradigan qanday hayotiy
misollar, o‘xshatishlar yoki vaziyatlar mavjud?
O‘quvchilar mavzuni yaxshiroq tushunishlari uchun nima qilishlari kerak?

15.

Darsning har bir qismi uchun vaqt
belgilang
Yakuniy qismlarda
Kirish qismi
Asosiy qism

16.

Dars mavzusi
Dars
maqsadlari
• o‘quvchilar xavfsizlik qoidalariga rioya qiladilar, guruhda
hamkorlikda ishlaydilar.

17.

Dars bosqichlarini
belgilash
Faoliyatni rejalashtirish
Keyingi qadamlar
Mos yondashuv va
resurslarni tanlash
Baholash mezonlarini
ishlab chiqish

18.

Yondashuvlarni o‘quvchilarning qiziqish va ehtiyojga qarab tanlash
O‘quvchi turi
Mos o‘quv faoliyatlari
Nima uchun?
Faol va
harakatchan
Rolli o‘yin, amaliy tajriba,
harakatli o‘yinlar
Analitik fikrlovchi
Savol-javob, grafik tahlil,
Mantiqiy asoslashni yaxshi
muammo asosida o‘rganish
ko‘radi
(PBL)
Vizual metodlar (video, chizma, Tasviriy ko‘rsatmalar orqali
model), mental xaritalar
tushunadi
Tasavvur kuchli
o‘quvchi
Harakat orqali yaxshiroq
o‘rganadi
Ijtimoiy o‘quvchi
Juftlik/guruhli ish, debat, loyiha Boshqalar bilan fikr
ishlari
almashib o‘rganadi
Yozma ifodaga
moyil
Ish varaqalari, esse, konspekt
Yozib o‘rgansa samarali

19.

Formativ baholash uchun misollar:
Guruh ishini
tahlil qilish
Sinfda
bajarilgan
vazifalarni
baholash
Boshbarmoq
ishorasi
Chiqish
chiptasi
Ikki daqiqalik
xulosa
Oʻqituvchinin
g savollari
Loyihalarni
qiyosiy
baholash
Qorboʻron
ballari

20.

Algortimli va blockly dasturlar bilan ishlash

21.

22.

23.

DARSNI REJALASHTIRISHNING ASOSIY ELEMENTLARI
Baholashning izchilligi va
maqsadga mosligi
Dars tuzilmasida mantiqiy
ketma ketlik
O‘quvchi faolligini ta’minlovchi
metodlar tanlash
Real hayot bilan bog‘liqlik va
kontekst
Darsning maqsadini to‘g‘ri
belgilash
Darsda refleksiya uchun
vaqt ajratish

24.

SAMARALI DARSNI REJALASHTIRISHNING
ASOSIY ELEMENTLARI
01
Darsning maqsadini to‘g‘ri
belgilash
02
Dars tuzilmasida mantiqiy
ketma ketlik
03
O‘quvchi faolligini ta’minlovchi
metodlar tanlash
04
Real hayot bilan bog‘liqlik va
kontekst
05
Baholashning izchilligi va
maqsadga mosligi
06
Darsda refleksiya uchun
vaqt ajratish

25.

Dars tahlili
Dars haqida fikr-mulohaza berishda “2 rag‘bat, 1 taklif”
yondashuvi asosida tashkil etiladi:
Quyidagi tuzilma asosida yozma yoki og‘zaki tahlil tayyorlanadi:
2 rag‘bat: darsdagi eng yaxshi tomonlar
1 taklif: yaxshilanishi kerak bo‘lgan jihatlar

26. Doim pozitiv javob bering

Pozitivlik
ijobiy
ta'lim
muhitining
asosiy
komponentidir.
O‘quvchilar
bilan ijobiy munosabatda
bo'lish, ijobiy xulq-atvorni
namoyon etish va ijobiy
munosabatni saqlab qolish
ijobiy ta'lim muhitini yaratish
va muvaffaqiyatli o‘quvchilarni
tayyorlashning eng muhim
bosqichlaridan biridir. Vaziyat
yoki sharoitdan qat'i nazar,
har doim o'quvchilarga ijobiy
javob berish va ular bilan
muloqot qilishning bir yo'li
mavjud.

27.

Sessiya bo‘yicha
savollaringiz…
Ishtirokingiz uchun rahmat!
English     Русский Правила