6.63M
Категория: ИсторияИстория

1920-1930 жылдардағы саяси репрессиялар: сабақ жоспары

1.

КЕНЕСАРЫ ҚАСЫМҰЛЫ АТЫНДАҒЫ № 33 ЖАЛПЫ ОРТА БІЛІМ БЕРЕТІН МЕКТЕБІ
1920-1930 ЖЫЛДАРДАҒЫ САЯСИ
РЕПРЕССИЯЛАР

2.

Оқу бағдарламасына 8.3.1.7 – ХХ ғасырдың 20–30 жылдардағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының
сәйкес оқыту
зардаптарын талдау.
мақсаты:
Сабақтың мақсаты
( Негіздеме: Мемлекет
басшысы Қ.Тоқаевтың
Ұлттық құрылтайдың
ІІ,ІІІ,ІҮ
отырыстарында берген
тапсырмасы, ҚР Оқуағарту министрлігінің
«Адал азамат» біртұтас
тәрбие бағдарламасы
№ 123 бұйрығы)
ХХ ғасырдың
талдайды.
20-30 жылдардағы әміршіл–әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын
Жасампаздық және жаңашылдық - Отанға адалдықтың маңыздылығын бағалайды,
елінің тарихы мен мәдениетін құрметтейді.

3.

ҰЙЫМДАСТЫРУ КЕЗЕҢІ
«QAZMATH» платформасы арқылы оқушылар үш топқа біріктіру.
https://qazmath.net/quraldar/topka-bolu/
І-топ Алаш қайраткерлері
ІІ-топ Лагерь тұтқындары
ІІІ-топ Әміршіл жүйе элитасы

4.

БАҒАЛАУ «ТОҒЫЗҚҰМАЛАҚ» ӘДІСІ. ЖАЛПЫ 10 ҰПАЙ.
Кезеңдер мен тапсырмалар
Бағалау әдісі
Макс. балл
1. Үй тапсырмасы: «Құпия CODE»
Жеке жұмыс (Genially)
1 балл
2. Тапсырма-1: «Комикс» әдісі
Топтық жұмыс (Топтық)
3 балл
3. Тапсырма-2:Инфографиялық
жұмыс
Инфографикалық жұмыс
(Жеке)
2 балл
4. Тапсырма-3: «ПОПС »әдісі
Жұптық жұмыс
3 балл
5. Қорытынды: «Адасқан әріптер»
Терминдермен жеке жұмыс
1 балл
ЖАЛПЫ БАЛЛ
10 балл
Оқушы әр тапсырмадан жинаған ұпайына сәйкес «құмалақтарды» (ұпайларды) өз қазанына салып
отырады. (ұялы телефон арқылы кюаркодпен дайындалған)
•1 дұрыс жауап немесе дескриптор орындалса = 1 құмалақ.
•Сабақ соңында 10 құмалақ жинаған оқушы «Тоғызқұмалақ жеңімпазы» ретінде 10 балл алады.

5.

«ҚҰПИЯ CODE» ӘДІСІ. GENIALLY ПЛАТФОРМАСЫ. ЖЕКЕ ЖҰМЫС.
Дескриптор:
-Қуғын-сүргін кезеңінің
(Сталин) анықтайды.
басшысын
-И.В.Сталинге жаппай ұжымдастыру
салдары
жою
туралы
жазып,
ашаршылықтан құтқаруға нақты ісшара ұсынған, кейін "халық жауы"
атанған кім?
Әр дұрыс жауапқа –1 балл
-1937-1938
жылдардағы
жаппай
қуғын-сүргін жылдары әдебиетте
қалай аталды?
- «Кеңестерге қарсы белсенді іс
әрекеттерге қабілетті,», «Отанын
сақтаған отбасы мүшелері» ретінде
қуғынға ұшыраған отбасы мүшелері
қайда қамалды?
-КАРЛАГ,СТЕПЛАГ,АЛЖИР
лагерьлер құрылған жылдар?.
-Еңбекпен түзеу лагерьлерінің, еңбек
қоныстары мен қамау орындарының
бас басқармасы қалай аталды?
Әр дұрыс жауапқа –1 балл
https://view.genially.com/69377b224c4991245914e5b8/interactive-content-piya-kod-respressiya

6.

ЖАҢА САБАҚ: «1920-1930 ЖЫЛДАРДАҒЫ САЯСИ РЕПРЕССИЯЛАР»
ЖАСАНДЫ ИНТЕЛЛЕКТ «FLIKI.AI» ПЛАТФОРМАСЫНДА ЖАСАЛЫНҒАН БЕЙНЕ РОЛИК.

7.

ТАПСЫРМА-1. «КОМИКС» ӘДІСІ. ТОПТЫҚ ЖҰМЫС.
1 топ. 1917 жылғы бостандық идеялары мен 1928 жылғы репрессиялардың арасындағы байланыс
2 топ. Қуғын-сүргін лагерьлерінің (ГУЛАГ жүйесі) мақсаты мен жағдайы.
3 топ. Тұтқындау мен түрме процесі
Дескрипторлары:
-Алаш
зиялыларының
(Ә.Бөкейхан, А.Байтұрсынұлы
және т.б.) ұлттық мүдде
жолындағы қызметін атап,
оларға
тағылған
саяси
айыптардың
негізсіздігін
дәлелдейді.
- Қазақстан аумағындағы ірі
лагерьлерді Қарлаг, АЛЖИР,
Степлаг
сипаттап,
лагерьлердің
халық
тағдырына
тигізген
зардаптарын талдайды.
-Тұтқындаудың заңсыздығы
мен
кенеттен
болғанын
сипаттап, жазықсыз жала
жабылған
адамның
ішкі
арпалысы мен сезімін (үрей,
үміт, сағыныш) жеткізеді.
Әр топ мүшесіне - 3 балл

8.

ТАПСЫРМА-2. ИНФОГРАФИКАМЕН ЖЕКЕ ЖҰМЫС.
ХХ ғасырдың 20–30 жылдардағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатындағы легерьлердің зардаптарын талдайды.
1 топ.Карлаг
2 топ. Алжир
3 топ. Степлаг
Дескрипторлары:
Қазақстандағы
репрессия
лагерьлерін (АЛЖИР, КарЛАГ,
Степлаг)
картада
қатесіз
белгілейді.
Репрессияның
демографиялық,
саяси және рухани зардаптарын
жіктеп көрсетеді.
Мәліметтерді жүйелі, көрнекі және
түсінікті форматта инфографика
түрінде ұсынады.
Әрбір жауапқа -2 балл

9.

ТАПСЫРМА-3. «ПОПС» ӘДІСІ. ЖҰПТЫҚ ЖҰМЫС.
Қазақ қоғамындағы зиялыларды қазақ мемлекеттілігінің тәуелсіздігі әрқашан да толғандырды.
1қадам:Менің ойымша.....
2қадам: Себебі мен оны былай түсіндіремін....
3қадам: Оны мен мынандай фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын...
4қадам: Осыған байланысты мен мынандай қорытындыға келдім...
Дескрипторлары:
Қазақ зиялыларының қоғамдағы
рөлі мен қызметін талдайды.
Әр дұрыс жауапқа –3 балл

10.

ҚОРЫТЫНДЫ ТАПСЫРМА. «АДАСҚАН ӘРІПТЕР» ӘДІСІ. LEARNINGAPPS ПЛАТФОРМАСЫНДА
ЖЕКЕ ЖҰМЫС.
Дескрипторлары:
Тақырыпқа қатысты негізгі
ұғымдар мен терминдерді
тауып, анықтама береді.
Әр дұрыс жауапқа –1 балл
https://learningapps.org/display?v=panvvf90t26

11.

Кері байланыс -«3 - 2 - 1» әдісі.
3 маңызды факт: Сабақта үйренген 3 тарихи дерек.
2 қызықты мәлімет: Сені таңғалдырған 2 нәрсе
1 қиындық: Сен үшін түсініксіз болған немесе қиындық тудырған 1 мәселе.

12.

Үйге тапсырма:
1920-1930 жылдардағы репрессияға ұшыраған тұлғалар немесе соған қатысты тарихи орындар
(ескерткіштер, мұражайлар, лагерь бөлімшелері) туралы «Бір тағдыр – бір тарих» атты шағын
зерттеу дайындау.
English     Русский Правила