17.15M
Категория: МатематикаМатематика

Санды теңдіктер және олардың қасиеттері

1.

Сабақтың тақырыбы:
6 сынып
«Санды теңдіктер және
олардың қасиеттері»

2.

Сабақтың мақсаты
6.2.2.1 тура санды
теңдіктердің қасиеттерін
білу және қолдану;

3.

«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа
сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау
сұрақтарын ұжымдық талқылау үшін қолданамын.
1.Санды теңдік дегеніміз не?
2. Тура санды теңдіктің бір жақ бөлігіндегі қосылғышты
екінші жақ бөлігіне қалай
ауыстыруға болады?
3. Екі тура санды теңдік қалай қосылады??

4.

1-тапсырма
1. 1-суретте кескінделген қозғалыстағы екі
дененің арақашықтығы
30 минуттан соң қаншаға өзгереді және қалай
өзгереді?

5.

2-тапсырма
1. Тура санды теңдіктерді таңдап
алыңдар:
1) 6 + 3 = 1,8 · 5;
2) 2,8 – 9 = 3,4 · 2;
3)0,9 · 6 + 2 = 10 – 2,6;
4) 2/3*6-1=4+1 ·;
5) 1,6 + 4 = 0,8 · 2 + 4.

6.

РЕФЛЕКСИЯ
«Еркін микрофон»
әдісі
Оқушылар бүгінгі сабақтың
мақсатына жеткізетін
тапсырмалар орындауына
қарай, өз түсінгенін, пікірін,
өз ойын айту арқылы
сабаққа қорытынды
жасайды.

7.

Үйге тапсырма:

8.

НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА
РАХМЕТ!!!

9.

2-сабақ

10.

Сабақтың тақырыбы:
6 сынып
«Санды теңдіктер және
олардың қасиеттері»

11.

Сабақтың оқу мақсаты:
6.2.2.1 тура санды
теңдіктердің
қасиеттерін білу және
қолдану;

12.

Ширату тапсырмасы.
«Миға шабуыл» тәсілі арқылы жаңа сабаққа
байланысты сұрақтар
1. Екі тура санды теңдік қалай қосылады?
2. Тура санды теңдіктің бір жақ бөлігіндегі қосылғышты
екінші жақ бөлігіне қалай
ауыстыруға болады?
3. Санды теңдік дегеніміз не?

13.

1-тапсырма
Берілген санды теңдіктің:
1) 7,2 + 1,8 = 9;
2) 1,4 · 5 = 7;
3) 6 – 1,3 = 4,7;
4) 9 : 1,8 = 5
екі жақ бөлігіне де:
а) 1,3; ә) –1,8; б) –11
андарын қосыңдар.

14.

2-тапсырма
1. Тура санды теңдіктерді мүшелеп
қосуды орындаңдар:
1) 7 : 1,4 = 5 және 0,6 · 3 = 1,8;
2) (– 9) : 1,5 = – 6 және 4 = 3,2 : 0,8;
3) 0,8 · (– 7) = – 5,6 және 1,2 · 5 = 6;
4) 3,2 · 5 = 16 және 9 : 6 = 1,5.

15.

РЕФЛЕКСИЯ
«Еркін микрофон»
әдісі
Оқушылар бүгінгі сабақтың
мақсатына жеткізетін
тапсырмалар орындауына
қарай, өз түсінгенін, пікірін,
өз ойын айту арқылы
сабаққа қорытынды
жасайды.

16.

Үйге тапсырма:

17.

НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА
РАХМЕТ!!!

18.

Сабақ №3

19.

Сабақтың тақырыбы:
6 сынып
«Бір айнымалысы бар сызықтық
теңдеу. Мәндес теңдеулер. Бір
айнымалысы бар сызықтық
теңдеулерді шешу»

20.

Сабақтың мақсаттары:
6.2.2.2 бір айнымалысы бар сызықтық
теңдеудің, мәндес теңдеулердің
анықтамаларын білу;
6.2.2.3 бір айнымалысы бар сызықтық
теңдеулерді шешу;

21.

Ширату тапсырмасы.
«Миға шабуыл» тәсілі арқылы жаңа сабаққа
байланысты сұрақтар
1. Математика ғылымының дамуына
көп еңбек сіңірген ғалым?
2. Бір айнымалысы бар сызықтық
теңдеулер дегеніміз?
3. Теңдеудің түбірі дегеніміз?

22.

1-тапсырма
1. Екі санның қосындысы
21-ге тең. Екі еселенген
бірінші сан екінші
саннан 3-ке артық. Бірінші
санды табыңдар.

23.

2-тапсырма
1. Екі пойыз А стансысынан бір-бірінен қарама-қарсы
бағытта жүріп барады. А стансысынан бірінші пойыз
70,5 км, екінші пойыз 56,75 км
қашықтықта. Бірінші пойыз 57 км/сағ жылдамдықпен,
екінші пойыз 62,5 км/сағ жылдамдықпен жүрді. Неше
сағаттан соң екі пойыз А
стансысынан бірдей қашықтықта болады?
А.2,3 сағ; В.2,5 сағ;
С.2,8 сағ; D.2,1 сағ.

24.

РЕФЛЕКСИЯ
«Бір ауыз сөз» әдісі.
Жеке жұмыс:
Оқушылар бір ауыз сөзбен
сабақ туралы өз ойларын
айтыңдар:
«Қошеметтеу» әдісі арқылы бағаланады.
Ұнады
Пайдалы
Үйрендім
Ұмтылдым
Жасай аламын. т.б.

25.

Үйге тапсырма:

26.

НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА
РАХМЕТ!!!

27.

Сабақ №4

28.

Сабақтың тақырыбы:
6 – сынып
Бір айнымалысы бар сызықтық
теңдеу. Мәндес теңдеулер. Бір
айнымалысы бар сызықтық
теңдеулерді шешу

29.

Сабақтың мақсаты:
6.2.2.2 бір айнымалысы бар сызықтық
теңдеудің, мәндес теңдеулердің
анықтамаларын білу;
6.2.2.3 бір айнымалысы бар сызықтық
теңдеулерді шешу;

30.

Психологиялық ахуал
Амансың ба, алтын күн,
Амансың ба, көк аспан,
Амансың ба достарым,
Амансың ба ұстазым
Біз сіздерді көргенімізге қуаныштымыз!

31.

Ширату тапсырмасы.
«Миға шабуыл» тәсілі арқылы жаңа сабаққа байланысты сұрақтар
1. Мәндес түрлендіру дегеніміз не?
2. Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер
дегеніміз?
3. Математика ғылымының дамуына көп
еңбек сіңірген ғалым?

32.

1-тапсырма
1. Жүзім сусынын құятын сыйымдылығы
2 л және 3 л банкалар бар.
Егер сусынды екілитрлік банкаларға
құйса, үшлитрлік банкаларға
құйғандағыға қарағанда 2 банка артық
қажет болады. Дайындалған
жүзім сусыны неше литр?

33.

2-тапсырма
1. Көгалдандыру үшін екі көше бойына ағаштар
отырғызылды.
Бірінші көшедегі ағаштар саны екінші көшедегі
ағаштар саны-нан 1,4 есе көп. 13 ағашты бірінші
көшеден екінші көшеге ауыс-тырып отырғызғанда, екі
көшедегі ағаштар сандары бірдей бол-ды. Алғашқыда
бірінші көшеге неше ағаш отырғызылды, екінші
көшеге неше ағаш отырғызылды?

34.

РЕФЛЕКСИЯ
«Бір ауыз сөз» әдісі.
Жеке жұмыс:
Оқушылар бір ауыз сөзбен
сабақ туралы өз ойларын
айтыңдар:
«Қошеметтеу» әдісі арқылы бағаланады.
Ұнады
Пайдалы
Үйрендім
Ұмтылдым
Жасай аламын. т.б.

35.

Үйге тапсырма:

36.

НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА
РАХМЕТ!!!

37.

Сабақ №5

38.

Сабақтың тақырыбы:
6 – сынып
Бір айнымалысы бар сызықтық
теңдеу. Мәндес теңдеулер. Бір
айнымалысы бар
сызықтық
теңдеулерді шешу

39.

Сабақтың мақсаты:
6.2.2.2 бір айнымалысы бар сызықтық
теңдеудің, мәндес теңдеулердің
анықтамаларын білу;
6.2.2.3 бір
айнымалысы
бар сызықтық
теңдеулерді шешу;

40.

Психологиялық ахуал
Есептеуге жүйрік болсаң жасыңнан,
Математикаға орын берсең басыңнан.
Барлық ғылым саған үйір болады,
Досың – солар табылатын қасыңнан.

41.

«Миға шабуыл» тәсілі арқылы жаңа
сабаққа байланысты сұрақтар
1. Теңдеудің екі жағын да нөлден өзге бірдей
санға көбейткенде не-месе бөлгенде теңдеу
қалай түрленеді?
2. Бір айнымалысы бар сызықтық қандай
теңдеулер?
3. Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер
дегеніміз?

42.

1-тапсырма
1. Қазір әкесі 34 жаста,
баласы 11 жаста. Неше
жылдан кейін әкесінің
жасы баласының жасынан
2 есе артық болады?

43.

2-тапсырма
1. Мотор құрастыратын цех жұмысшылары
тапсырманы белгілен-ген мерзімде орындау
үшін күніне 6 мотор құрастыруы керек
еді. Олар күніне 2 моторды артық
құрастырып, тапсырманы белгі-ленген
мерзімнен 3 күн бұрын орындады. Мотор
құрастыратын цех
жұмысшылары тапсырма бойынша барлығы
неше мотор құрас-тырулары керек?

44.

РЕФЛЕКСИЯ
«Бір ауыз сөз» әдісі.
Жеке жұмыс:
Оқушылар бір ауыз сөзбен
сабақ туралы өз ойларын
айтыңдар:
«Қошеметтеу» әдісі арқылы бағаланады.
Ұнады
Пайдалы
Үйрендім
Ұмтылдым
Жасай аламын. т.б.

45.

Үйге тапсырма:

46.

НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА
РАХМЕТ!!!

47.

Сабақ №6

48.

Сабақтың тақырыбы:
6 – сынып
Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу.
Мәндес теңдеулер. Бір айнымалысы бар
сызықтық теңдеулерді шешу

49.

Сабақтың мақсаты:
6.2.2.2 бір айнымалысы бар сызықтық
теңдеудің, мәндес теңдеулердің
анықтамаларын білу;
6.2.2.3 бір айнымалысы бар сызықтық
теңдеулерді шешу;

50.

Психологиялық ахуал
Бәріміз бір топпыз,
Жалқаулыққа жоқпыз.
Аянбай еңбек етеміз,
Мұратымызға жетеміз.
.

51.

«Миға шабуыл» тәсілі арқылы жаңа сабаққа
байланысты сұрақтар
1. Математика ғылымының дамуына көп еңбек
сіңірген ғалым?
2. Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер
дегеніміз?
3. Теңдеудің түбірі дегеніміз?

52.

1-тапсырма
1. Катер ағыс жылдамдығы 2 км/сағ өзенде ағыспен жүзіп, А
айлағынан В айлағына 6 сағатта барды. Катер қайтарында
В айлағынан А
айлағына өзеннің ағысына қарсы жүзіп, 7,5 сағатта барды.
Катердің
меншікті жылдамдығын табыңдар.
Дескриптор:
1. Катердің меншікті жылдамдығын табады

53.

2-тапсырма
1. Теңдеуді шешіп, түбірін табыңдар:
1) 4х+5(3–2х)=5–11х;
2) 8x+3(7–2x)=4x+3;
3) 19–2(3x+8)=2х–37;
4) 23–4(3x+8)=1–17x

54.

РЕФЛЕКСИЯ
«Бір ауыз сөз» әдісі.
Жеке жұмыс:
Оқушылар бір ауыз сөзбен
сабақ туралы өз ойларын
айтыңдар:
Ұнады
Пайдалы
Үйрендім
Ұмтылдым
Жасай аламын. т.б.
«Қошеметтеу» әдісі арқылы бағаланады.

55.

Үйге тапсырма:

56.

НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА
РАХМЕТ!!!

57.

Сабақ №7

58.

Сабақтың тақырыбы:
6 – сынып
Бір айнымалысы бар сызықтық
теңдеу. Мәндес теңдеулер. Бір
айнымалысы бар сызықтық
теңдеулерді шешу

59.

Сабақтың мақсаты:
6.2.2.2 бір айнымалысы бар сызықтық
теңдеудің, мәндес теңдеулердің
анықтамаларын білу;
6.2.2.3 бір айнымалысы бар сызықтық
теңдеулерді шешу;

60.

Психологиялық ахуал
Есептеуге жүйрік болсаң жасыңнан,
Математика орын берсең басыңнан.
Барлық ғылым саған үйір болады,
Досың – солар табылатын қасыңнан.

61.

«Миға шабуыл» әдісі:
1. Қандай теңдеуді бір айнымалысы бар сызықтық
теңдеу
деп атайды?
2. Егер a=/0 болса, бір айнымалысы бар сызықтық
теңдеудің түбірі қалай табылады?
3. Теңдеудің түбірі дегеніміз?

62.

1-тапсырма
1. Екі санның қосындысы 348-ге тең.
Бірінші санның 80%-і екінші
саннан 6-ға кем. Бірінші санды табыңдар.

63.

2-тапсырма
1. Үш таңбалы сан мен екі
таңбалы санның қосындысы 269ға тең.
Осы сандардың екіншісі бірінші
санның соңғы цифры 5-ті өшіріп
тастағанға тең. Бірінші санды
табыңдар.

64.

РЕФЛЕКСИЯ
«Бір ауыз сөз» әдісі.
Жеке жұмыс:
Оқушылар бір ауыз
сөзбен сабақ туралы өз
ойларын айтыңдар:
«Қошеметтеу» әдісі арқылы бағаланады.
Ұнады
Пайдалы
Үйрендім
Ұмтылдым
Жасай аламын. т.б.

65.

Үйге тапсырма:

66.

НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА
РАХМЕТ!!!

67.

Сабақ №8

68.

Сабақтың тақырыбы:
6 – сынып
Айнымалысы модуль
таңбасының ішінде берілген
бір айнымалысы бар
сызықтық теңдеу

69.

Сабақтың мақсаты:
6.2.2.4
түріндегі теңдеулерді
шешу, мұндағы a және b –
рационал сандар;

70.

Психологиялық ахуал
“Гүлмен тілек”
әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне
жақсы тілек айту арқылы жағымды
ахуал қалыптастырады
.

71.

«Миға шабуыл» тәсілі арқылы жаңа сабаққа
байланысты сұрақтар
1. |x| = 3, |x–4| = 5, |2x+3| = 4, 3|x| –2 = 7
теңдеулері айнымалы-сы модулі?
2. координаталық түзудегі А(а) және B(b)
нүктелерінде нені пайдаланылады ?
3. | x| = 4 теңдеуінің түбірлері санақ басы –
О(0) нүктесінен қандай қашықтықта
кескінделеді?

72.

1-тапсырма
1. Есепті графтар тәсілімен шығарыңдар.
Дамир, Самат, Мирас және Ринат мектептегі
көркемөнерпаздар
үйірмесіне қатысады. Олардың қайсыбіреуі
гитара тартады, қай-сыбіреулері сырнай
тартады, өлең айтады, би билейді.
1) Дамир гитара тартады, Самат сырнай тартады;
2) Ринат би билейді, Мирас гитара тартады;
3) Дамир өлең айтады, Самат би билейді.
Тұжырымдамалардың біреуі дұрыс болса, екіншісі
жалған. Көркем-өнерпаздар үйірмесінде кім немен
айналысады?

73.

2-Тапсырма
1. Қыры 20 см куб қыры 1 см кубтарға
бөлінді. Егер осы қыры 1 см
кубтарды бірінің үстіне бірін қойып,
мұнара құрастырсақ, оның
биіктігі неше метр болар еді?

74.

РЕФЛЕКСИЯ
«Аяқталмаған сөйлем» әдісі.
Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақта
мен
....түсіндім, ...білдім, ....көзімді
жеткіздім.
- бүгін сабақта қуантқаны.....
- мен өзімді.....үшін мақтар едім.
- маған ерекше ұнағаны.....
- сабақтан соң маған........келді
- бүгін маған..........сәті түсті.
«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

75.

Үйге тапсырма:

76.

НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА
РАХМЕТ!!!

77.

Сабақ №9

78.

Сабақтың тақырыбы:
6 – сынып
Айнымалысы модуль
таңбасының ішінде берілген бір
айнымалысы бар сызықтық
теңдеу

79.

Сабақтың мақсаты:
6.2.2.4
түріндегі теңдеулерді
шешу, мұндағы a және b – рационал
сандар;

80.

Ұйымдастыру кезеңі:
“Гүлмен тілек”
әдісі
.

81.

«Миға шабуыл» тәсілі арқылы жаңа сабаққа
байланысты сұрақтар
1. |x–3| = 7 теңдеуінің түбірлері координаталық түзудегі
координатасы 3 нүкте-сінен қандай қашықтықтағы нүктелермен
кескінделеді?
2. | x| = 4 теңдеуінің түбірлері санақ басы – О(0) нүктесінен қандай
қашықтықта
кескінделеді? 3.координаталық түзудегі А(а) және B(b)
нүктелерінде нені пайдаланылады ?

82.

1-тапсырма
1. Оқиғалардың қайсысы ақиқат,
қайсысы кездей-соқ, қайсысы
мүмкін емес?
Ойын кубигін лақтырғанда (4.5сурет):
1. 6-дан артық ұпай түсті;
2. 7-ден кем ұпай түсті;
3. 3 ұпай түсті.

83.

2-Тапсырма
1. Автомобиль А елді мекенінен шығып, 50 км/сағ
жылдамдықпен
жүрсе, В елді мекеніне межелеген уақытта жетеді.
Егер автомо-биль жылдамдығын 10 км/сағ-қа
арттырса, В елді мекеніне меже-леген уақыттан 1 сағ
бұрын жетеді. А және В елді мекендерінің
арақашықтығы неше километр?

84.

РЕФЛЕКСИЯ
«Аяқталмаған сөйлем» әдісі.
Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақта
мен
....түсіндім, ...білдім, ....көзімді
жеткіздім.
- бүгін сабақта қуантқаны.....
- мен өзімді.....үшін мақтар едім.
- маған ерекше ұнағаны.....
- сабақтан соң маған........келді
- бүгін маған..........сәті түсті.
«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

85.

Үйге тапсырма:

86.

НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА
РАХМЕТ!!!

87.

Сабақ №10

88.

Сабақтың тақырыбы:
6 – сынып
Айнымалысы модуль
таңбасының ішінде берілген бір
айнымалысы бар сызықтық
теңдеу

89.

Сабақтың мақсаты:
6.2.2.4
түріндегі теңдеулерді
шешу, мұндағы a және b –
рационал сандар;

90.

Ұйымдастыру кезеңі:
“Гүлмен
тілек” әдісі
.

91.

«Миға шабуыл» тәсілі арқылы жаңа сабаққа
байланысты сұрақтар
1. Координаталық түзудегі А(а) және B(b)
нүктелерінде нені пайдаланылады ?
2.|x| =5, |x–6| = 7, |2x+3| = 4, 4|x| –2 = 8
теңдеулері айнымалы-сы модулі?
3. | x| = 6 теңдеуінің түбірлері санақ басы – О(0)
нүктесінен қандай қашықтықта
кескінделеді?

92.

1-тапсырма
1. Атасы 58 жаста, оның баласы 32 жаста,
немерелері 11 жаста, 7 жас-та. Неше жылдан
кейін атасының жасы баласы мен
немерелерінің
жастарының қосындысына тең болады?

93.

2-Тапсырма
1 Бірінші саннан екінші сан 3-ке артық. Бірінші санның 4ке бөліндісі,
екінші санның 5-ке бөліндісіне тең. Бірінші санды
табыңдар.

94.

РЕФЛЕКСИЯ
«Аяқталмаған сөйлем» әдісі.
Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақта
мен
....түсіндім, ...білдім, ....көзімді
жеткіздім.
- бүгін сабақта қуантқаны.....
- мен өзімді.....үшін мақтар едім.
- маған ерекше ұнағаны.....
- сабақтан соң маған........келді
- бүгін маған..........сәті түсті.
«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

95.

Үйге тапсырма:

96.

НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА
РАХМЕТ!!!

97.

Сабақ №11

98.

Сабақтың тақырыбы:
6 – сынып
Теңдеулер көмегімен мәтінді
есептерді шығару.

99.

Сабақтың мақсаты:
6.5.1.6 мәтінді есептерді
сызықтық теңдеулерді құру
арқылы шығару;

100.

Психологиялық ахуал
Бәріміз бір топпыз,
Жалқаулыққа жоқпыз.
Аянбай еңбек етеміз,
Мұратымызға жетеміз.
.

101.

«Миға шабуыл» тәсілі арқылы жаңа сабаққа
байланысты сұрақтар
1. Егер a – b айырмасы оң сан болса, 0-тің
орнына қандай теңсіздік белгісі
қойылады: a b?
2. Егер a – b айырмасы теріс сан болса, 0 -тің
орнына қандай теңсіздік белгісі
қойылады: a b?
3. Салыстырылатын
сандар дегеніміз не?

102.

1.
Тура
санды
теңдіктің
қасиетін
пайдаланып:
1) 3,6 · (– 4) = 72 : (– 5) теңдігінің екі жақ
бөлігіне де – 5,6 санын;
4/2*5санын қосыңдар.
2) 2,4 – 12,9 = 63 : (– 6) теңдігінің екі
жақ бөлігін де – 4-ке;
2-ге көбейтіңдер
Дескриптор: Тура санды теңдіктің қасиетін
пайдаланып есепті шығарады.

103.

2-Тапсырма
Теңдеуді шешіңдер:
1) 3х–15=x+3;
2) 2(x+3)=x+13;
3) 3(x–2)=x+4;
4) 7–3x=x+11;
5) 4(5–x)=3x–1;
6) 5(x–1)=4x+3.

104.

РЕФЛЕКСИЯ
«Еркін микрофон»
әдісі
Оқушылар бүгінгі сабақтың
мақсатына жеткізетін
тапсырмалар орындауына
қарай, өз түсінгенін, пікірін,
өз ойын айту арқылы
сабаққа қорытынды
жасайды.

105.

Үйге тапсырма:

106.

НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА
РАХМЕТ!!!

107.

Сабақ №12

108.

Сабақтың тақырыбы:
6 – сынып
Теңдеулер көмегімен мәтінді есептерді
шығару

109.

Сабақтың мақсаты:
6.5.1.6 мәтінді есептерді сызықтық
теңдеулерді құру арқылы шығару;

110.

Психологиялық ахуал
Бәріміз бір топпыз,
Жалқаулыққа жоқпыз.
Аянбай еңбек етеміз,
Мұратымызға жетеміз.

111.

«Миға шабуыл» тәсілі
байланысты сұрақтар
арқылы
жаңа
сабаққа
1. Тура сандар дегенімз не?
2. Теңдіктің қандай қасиетін пайдаланады?
3. Салыстырылатын
сандар дегеніміз не?

112.

1-тапсырма.
Суреттегі таразының сол жақ табақшасына 3 пакет ұн, ал оң жақ табақшасына
1 пакет ұн және 4 кг кіртасы салынған.
Сурет бойынша сызықтық теңдеу құрыңдар, мұндағы 1 пакет ұнның массасы
хкг.
Теңдеуді шешіп, 1 пакет ұнның массасын анықтаңдар.
Дескриптор: 1. Теңдеуді шешіп, 1 пакет ұнның массасын анықтайды.

113.

2-Тапсырма
Суреттегі таразының сол жақ табақшасына массалары бірдей
5 орам-жапырақ және 500 г кіртасы, ал оң жақ
табақшасына 2 орамжапырақ
және 2 кг кіртасы салынған.
Сурет бойынша сызықтық теңдеу құрыңдар, мұндағы 1
орам-жапырақтың массасы укг.Теңдеуді шешіп, 1
орамжапырақтың массасын анықтаңдар.

114.

РЕФЛЕКСИЯ
«Еркін
микрофон» әдісі
Оқушылар бүгінгі
сабақтың мақсатына
жеткізетін тапсырмалар
орындауына қарай, өз
түсінгенін, пікірін, өз
ойын айту арқылы
сабаққа қорытынды
жасайды.

115.

Үйге тапсырма:

116.

НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА
РАХМЕТ!!!

117.

Сабақ №13

118.

Сабақтың тақырыбы:
6 – сынып
Теңдеулер көмегімен мәтінді есептерді
шығару

119.

Сабақтың мақсаты:
6.5.1.6 мәтінді есептерді сызықтық
теңдеулерді құру арқылы шығару;

120.

Психологиялық ахуал
Біз ақылды баламыз,
Есеп, жұмбақ ойынның,
Жауабын тез табамыз.
Туын ұстап білімнің,
Саяхатқа шығамыз!
.

121.

«Миға шабуыл» тәсілі арқылы жаңа сабаққа байланысты
сұрақтар
1. Салыстырылатын
сандар дегеніміз не?
2.Егер е – b айырмасы оң сан болса, 0-тің орнына қандай
теңсіздік белгісі
қойылады: е b?
2. Егер к– b айырмасы теріс сан болса, 0 -тің орнына қандай
теңсіздік белгісі
қойылады: к b?

122.

1-тапсырма.
Тура санды теңдіктің қасиетін пайдаланып:
1) 3,6 · (– 4) = 72 : (– 5) теңдігінің екі жақ
бөлігіне де – 5,6 санын;
4/2*5санын қосыңдар.
2) 2,4 – 12,9 = 63 : (– 6) теңдігінің екі жақ
бөлігін де – 4-ке;
2-ге көбейтіңдер.
Дескриптор: Тура санды теңдіктің қасиетін
пайдаланып есепті шығарады.

123.

2-Тапсырма
Суретте таразының сол жақ табақшасында 4 бөлек
шай және 50 г кіртасы, ал оң жақ табақшасында 1
бөлек шай және 500 г кіртасы
кескінделген.
Сурет бойынша теңдеу құрыңдар, мұндағы 1 бөлек
шайдың массасы
хг. Теңдеуді шешіп, 1 бөлек шайдың массасын табыңдар.

124.

РЕФЛЕКСИЯ
«Еркін микрофон»
әдісі
Оқушылар бүгінгі
сабақтың мақсатына
жеткізетін тапсырмалар
орындауына қарай, өз
түсінгенін, пікірін, өз ойын
айту арқылы сабаққа
қорытынды жасайды.

125.

Үйге тапсырма:

126.

НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА
РАХМЕТ!!!

127.

Сабақ №14

128.

Сабақтың тақырыбы:
6 – сынып
Теңдеулер көмегімен мәтінді
есептерді шығару

129.

Сабақтың мақсаты:
6.5.1.6 мәтінді есептерді сызықтық
теңдеулерді құру арқылы шығару;

130.

Психологиялық ахуал
Кел, балалар, келіңдер,
Математиканы көріңдер.
Қане,қарап шығыңдар,
Білім барда оқу бар!

131.

«Миға шабуыл» тәсілі арқылы жаңа сабаққа
байланысты сұрақтар
1. Салыстырылатын
сандар дегеніміз не?
2. Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеулер қандай?
3. Мәндес теңдеулер қандай?

132.

1-тапсырма.
а-ның қандай мәнінде:
1) 2 ах =5 теңдеудің түбірі болмайды;
2) (3 + а)х = 1 + 4атеңдеуінің түбірі 2-ге тең;
3) (4 + 3а)х = 6 + 5атеңдеуінің түбірі (–3)-ке тең?
Дескриптор:
Жалпы - 3 балл
1. а-ның қандай мәнде екенін есептеп табады.

133.

2-Тапсырма
Атасы немересіне 130 жаңғақ беріп, оны
жаңғақ
саны тең емес екі үймеге бөлуді
тапсырды. Сонда кіші үймедегі
жаңғақтарды 4 еселегенде үлкен үймедегі
жаңғақтардан үш есе кем
болуы керек. Жаңғақтарды қалай бөлуге
болады?

134.

РЕФЛЕКСИЯ
«Еркін микрофон»
әдісі
Оқушылар бүгінгі
сабақтың мақсатына
жеткізетін тапсырмалар
орындауына қарай, өз
түсінгенін, пікірін, өз ойын
айту арқылы сабаққа
қорытынды жасайды.

135.

Үйге тапсырма:

136.

НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА
РАХМЕТ!!!

137.

Сабақ №15

138.

Сабақтың тақырыбы:
6 – сынып
Теңдеулер көмегімен мәтінді
есептерді шығару

139.

Сабақтың мақсаты:
6.5.1.6 мәтінді есептерді сызықтық
теңдеулерді құру арқылы шығару;

140.

«Миға шабуыл» тәсілі арқылы жаңа сабаққа байланысты сұрақтар
1. Қандай теңдеуді бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу
деп атайды?
2. Кез келген сан теңдеудің түбірі болады ма?
3. Егер a – b айырмасы теріс сан болса, 0 -тің орнына қандай теңсіздік
белгісі
қойылады: a b?

141.

1 есеп.
1. Тура санды теңдіктің қасиетін пайдаланып:
1) 3,6 · (– 4) = 72 : (– 5) теңдігінің екі жақ бөлігіне де
– 5,6 санын;
4/2*5санын қосыңдар.
2) 2,4 – 12,9 = 63 : (– 6) теңдігінің екі жақ
бөлігін де – 4-ке;
2-ге көбейтіңдер.
Дескриптор: Тура санды теңдіктің қасиетін
пайдаланып есепті шығарады.

142.

2 есеп.
Жүзім сусынын құятын сыйымдылығы 2 л және 3 л
банкалар бар.
Егер сусынды екілитрлік банкаларға құйса, үшлитрлік
банкаларға
құйғандағыға қарағанда 2 банка артық қажет болады.
Дайындалған
жүзім сусыны неше литр?

143.

«Еркін микрофон»
әдісі
РЕФЛЕКСИЯ
Оқушылар бүгінгі
сабақтың мақсатына
жеткізетін тапсырмалар
орындауына қарай, өз
түсінгенін, пікірін, өз ойын
айту арқылы сабаққа
қорытынды жасайды.

144.

Үйге тапсырма:

145.

НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА
РАХМЕТ!!!

146.

Сабақ №16

147.

Сабақтың тақырыбы:
6 – сынып
Санды теңсіздіктер және олардың
қасиеттері

148.

Сабақтың мақсаты:
6.2.2.5 тура санды теңсіздіктердің
қасиеттерін білу және қолдану;
6.2.2.6 теңсіздіктерді қосу, азайту,
көбейту және бөлуді түсіну және
қолдану;

149.

«Миға шабуыл» тәсілі арқылы жаңа
сабаққа байланысты сұрақтар
1. Санды теңсіздік дегенімз не?
2. a – b айырмасының мәнін табыңдар?
3. a – b айырмасының мәнін 0 санымен
салыстырыңдар?

150.

1-есеп.
Координаталық түзуде А, Вжәне С нүктелері берілген
(5.1-сурет).
1) Анүктесі мен Внүктесінің; 2) Внүктесі мен
Снүктесінің;
3) Анүктесі мен С нүктесінің координатасын
салыстырып, нәтижесін
санды теңсіздік түрінде жазыңдар.

151.

2-есеп.
Денешынықтыру
сабағында
балалар
100
м
қашықтыққа жүгірді.
Данияр осы қашықтықты 16 секундта жүгірсе,
Айдос
18
секунд-та
жүгірді.
Балалардың
қайсысының жылдамдығы көп? Санды
теңсіздік арқылы көрсетіп жазыңдар.

152.

РЕФЛЕКСИЯ
«Бір ауыз сөз» әдісі.
Жеке жұмыс:
Оқушылар бір ауыз
сөзбен сабақ туралы өз
ойларын айтыңдар:
«Қошеметтеу» әдісі арқылы бағаланады.
Ұнады
Пайдалы
Үйрендім
Ұмтылдым
Жасай аламын. т.б.

153.

Үйге тапсырма:

154.

НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА
РАХМЕТ!!!

155.

Сабақ №17

156.

Сабақтың тақырыбы:
6 – сынып
Санды теңсіздіктер және олардың
қасиеттері

157.

Сабақтың мақсаты:
6.2.2.5 тура санды теңсіздіктердің
қасиеттерін білу және қолдану;
6.2.2.6 теңсіздіктерді қосу, азайту,
көбейту және бөлуді түсіну және
қолдану;

158.

«Миға шабуыл» тәсілі арқылы жаңа сабаққа
байланысты сұрақтар
1. a және b сандарын салыстырыңдар.
2. a – b айырмасының мәні бойынша a жәнеb
сандарын салыстыру
ережесін тұжырымдаңдар
.3. қатаң теңсіздіктер деп?

159.

1-Тапсырма
Дыбыстың ауадағы таралу жылдамдығы шамамен 330 м/с.
Дыбыс
ауада 2 секундта қандай қашықтыққа жетсе, суда 0,44 секундта
сон-дай қашықтыққа жетеді. Дыбыстың судағы жылдамдығын
тауып,
оны дыбыстың ауадағы таралу жылдамдығымен
салыстырыңдар.

160.

2-Тапсырма
Рая мен Маржан дәптерлер сатып алды.
Рая бір дәптерді 20 тг-ден, ал Маржан
бір дәптерді 30 тг-ден сатып алды.
Маржанның
сатып алған дәптерлерінің саны Раяның
сатып алған дәптерлер
санының жартысына тең. Қыздардың
қайсысы көп ақша төледі?

161.

РЕФЛЕКСИЯ
«Бір ауыз сөз» әдісі.
Жеке жұмыс:
Оқушылар бір ауыз
сөзбен сабақ туралы өз
ойларын айтыңдар:
«Қошеметтеу» әдісі арқылы бағаланады.
Ұнады
Пайдалы
Үйрендім
Ұмтылдым
Жасай аламын. т.б.

162.

Үйге тапсырма:

163.

НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА
РАХМЕТ!!!

164.

Сабақ №18

165.

Сабақтың тақырыбы:
6 – сынып
Санды теңсіздіктер және олардың
қасиеттері

166.

Сабақтың мақсаты:
6.2.2.5 тура санды теңсіздіктердің
қасиеттерін білу және қолдану;
6.2.2.6 теңсіздіктерді қосу, азайту, көбейту
және бөлуді түсіну және қолдану;

167.

«Миға шабуыл» тәсілі арқылы жаңа
сабаққа байланысты сұрақтар
1. Теңсіздіктер дегенімз не?
2. Санды теңсіздіктерге мысал келтір?
3. a – b айырмасының мәнін 0 санымен
салыстырыңдар?

168.

1-Тапсырма
ABCD төртбұрышын; 2) EFK
үшбұрышын тік
төртбұрыштарға
толықтырып, олардың
әрқайсысының ауданын
квадрат сантиметр
есебімен табыңдар (5.2-сурет).
Дәптердің 4 торкөзінің
ауданын
1 см 2 есебімен алыңдар.

169.

2-тапсырма
Үш қорапшаға 12 қарындаш салынған. Үшінші
қорапшадағы
қарындаш саны бірінші қорапшадағыдан артық,
бірақ екінші
қорапшадағыдан кем. Егер үшінші қорапшада 4
қарындаш бол-са, бірінші қорапшада, екінші
қорапшада неше қарындаш болуы
мүмкін? Есептің неше шешімі бар?

170.

РЕФЛЕКСИЯ
«Бір ауыз сөз» әдісі.
Жеке жұмыс:
Оқушылар бір ауыз
сөзбен сабақ туралы өз
ойларын айтыңдар:
Ұнады
Пайдалы
Үйрендім
Ұмтылдым
Жасай аламын. т.б.
«Қошеметтеу» әдісі арқылы бағаланады.

171.

Үйге тапсырма:

172.

НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА
РАХМЕТ!!!

173.

Сабақ №19

174.

Сабақтың тақырыбы:
6 – сынып
Сан аралықтар. Сан
аралықтардың бірігуі
мен қиылысуы

175.

Сабақтың мақсаты:
6.2.2.7 сан аралықтарын жазу үшін
белгілеулерді пайдалану;
6.2.2.8 сан аралықтарды кескіндеу;
6.2.2.9 сан аралықтардың бірігуін және
қиылысуын табу;

176.

Ұйымдастыру кезеңі:
“Гүлмен тілек”
әдісі

177.

Ширaту жaттығулaры
Өткен тақырыптарға байланысты сұрақтар қою
aрқылы «Миғa шaбуыл» әдісі
1. Сан аралықтары дегенім не?
3. Санды теңсіздіктердің 2-қасиетті?
4. Санды теңсіздіктердің 1-қасиетті?

178.

1-Тапсырма
Суретте кескінделген сан аралығын белгіленуін
пайдаланып
жазыңдар?
Дескриптор:
Жалпы - 3 балл
1. Суретте кескінделген сан аралығын белгіленуін
пайдаланып
жазады.

179.

2-тапсырма.
1. Бірінші жәшіктегі мандариндер саны екінші жәшіктегі
мандарин-дер санынан 25%-ке артық. Бірінші жәшіктен 6
мандаринді алып,
оның жартысын екінші жәшіктегі мандариндерге қосқанда,
екі
жәшіктегі мандариндер саны бірдей болады. Алғашқыда
екінші
жәшікте неше мандарин болған?
Дескриптор:
Жалпы - 3 балл
1. Алғашқыда екінші
жәшікте неше мандарин болғанын есептеп шығарады.

180.

РЕФЛЕКСИЯ
«Аяқталмаған сөйлем» әдісі.
Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақта
мен
....түсіндім, ...білдім, ....көзімді
жеткіздім.
- бүгін сабақта қуантқаны.....
- мен өзімді.....үшін мақтар едім.
- маған ерекше ұнағаны.....
- сабақтан соң маған........келді
- бүгін маған..........сәті түсті.
«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

181.

Үйге тапсырма:

182.

НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА
РАХМЕТ!!!

183.

Сабақ №20

184.

Сабақтың тақырыбы:
6 – сынып
Сан аралықтар. Сан
аралықтардың бірігуі мен
қиылысуы

185.

Сабақтың мақсаты:
6.2.2.7 сан аралықтарын жазу үшін
белгілеулерді пайдалану;
6.2.2.8 сан аралықтарды кескіндеу;
6.2.2.9 сан аралықтардың бірігуін
және қиылысуын табу;

186.

Ұйымдастыру кезеңі:
“Гүлмен тілек”
әдісі

187.

Ширaту жaттығулaры
Өткен тақырыптарға байланысты сұрақтар қою
aрқылы «Миғa шaбуыл» әдісі
1. Қандай сан аралығын білесіңдер?
2. Қандай сан аралығы интервал деп аталады?
3. Қандай сан аралығы кесінді деп аталады?

188.

1-Тапсырма
Координаталық түзуде кескінделген х сандарының жиынын қос
теңсіздікпен және сәйкесінше сан аралығымен жазып, кестені
толтырыңдар.
Дескриптор:
Жалпы - 3 балл
1. Координаталық түзуде кескінделген х сандарының жиынын қос
теңсіздікпен және сәйкесінше сан аралығымен жазып, кестені
толтырады.

189.

2-Тапсырма
1. Мына сан аралықтарына тиісті ең үлкен
бүтін санды және ең
кіші бүтін санды жазыңдар.
1) [–13; 4] (–1; 15);
2) (–9; 5] [–4; 12)
Дескриптор:
Жалпы - 3 балл
1 .Сан аралықтарына тиісті ең үлкен бүтін
санды және ең кіші бүтін санды жазады.

190.

РЕФЛЕКСИЯ
«Аяқталмаған сөйлем» әдісі.
Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақта
мен
....түсіндім, ...білдім, ....көзімді
жеткіздім.
- бүгін сабақта қуантқаны.....
- мен өзімді.....үшін мақтар едім.
- маған ерекше ұнағаны.....
- сабақтан соң маған........келді
- бүгін маған..........сәті түсті.
«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

191.

Үйге тапсырма:

192.

НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА
РАХМЕТ!!!

193.

Сабақ №21

194.

Сабақтың тақырыбы:
6 – сынып
Сан аралықтар. Сан аралықтардың
бірігуі мен қиылысуы

195.

Сабақтың мақсаты:
6.2.2.7 сан аралықтарын жазу үшін
белгілеулерді пайдалану;
6.2.2.8 сан аралықтарды кескіндеу;
6.2.2.9 сан аралықтардың бірігуін және
қиылысуын табу;

196.

Ұйымдастыру кезеңі:
“Гүлмен тілек”
әдісі

197.

Ширaту жaттығулaры
Өткен тақырыптарға байланысты сұрақтар қою
aрқылы «Миғa шaбуыл» әдісі
1. Қандай сан аралығын Ажәне Всан аралықтарының
бірігуі деп атайды?
2. Қандай сан аралығын Ажәне Всан аралықтарының
қиылысуы деп атайды?
3. Қандай жағдайда сан аралықтарының қиылысуы бос
жиын болады?

198.

1 – тапсырма
Суретте кескінделген сан аралықтарының бірігуін жазыңдар .
Дескриптор:
Жалпы - 3 балл
1. Суретте кескінделген сан аралықтарының бірігуін жазады.

199.

2-Тапсырма
1. Координаталық түзуді пайдаланып, сан аралықтарының бірігуін
табыңдар:
1) (–1; 5], (–2; +2) және [0; 8];
2) (–7; 5), (–1; 9) және (7; 12);
3) [–3; 1), [1; 5) және [5; 8];
4) (–8; –3), (–5; 2) және (0; 10).
Дескриптор:
Жалпы - 3 балл
1. Координаталық түзуді пайдаланып, сан аралықтарының бірігуін
табады.

200.

РЕФЛЕКСИЯ
«Аяқталмаған сөйлем» әдісі.
Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақта
мен
....түсіндім, ...білдім, ....көзімді
жеткіздім.
- бүгін сабақта қуантқаны.....
- мен өзімді.....үшін мақтар едім.
- маған ерекше ұнағаны.....
- сабақтан соң маған........келді
- бүгін маған..........сәті түсті.

201.

Үйге тапсырма:

202.

НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА
РАХМЕТ!!!

203.

Сабақ №22

204.

Сабақтың тақырыбы:
6 – сынып
Бір айнымалысы бар сызықтық
теңсіздік. Бір айнымалысы бар
сызықтық теңсіздіктерді шешу.

205.

Сабақтың мақсаты:
6.2.2.10
English     Русский Правила