652.45K
Категория: ОбразованиеОбразование

Жеке тұлғаға. Бағыттап оқыту

1.

ЖЕКЕ ТҰЛҒАҒА
БАҒЫТТАП ОҚЫТУ

2.

Өзектілігі
Қазіргі таңда үздіксіз білім беру жүйесінде білім беруді
дамыту, дүниежүзілік білім беру кеңістігіне кіру
Өткенімізге зер сала қарасақ, білім беру жүйесінде осыған дейін
оқушыға білім, білік, дағдыны қалыптастыруды талап етсек,
бүгінгі күннің мақсаты – іскерлік қарым-қатынас, оларды өз
бетімен білім алуға бағыттау. Сондықтан да қазіргі замандағы
педагогикалық ғылымның ерекшелігі – баланың тұлғалық
дамуына бағытталған жаңа білім технологияларын қалыптастыру,
ұмтылу болып табылады.

3.

Мақсаты:
Білімді жеке тұлғаға бағыттау
арқылы өзін-өзі таныған, ақыл –
ойын жан-жақты дамытқан
«Мендік» пікірі қалыптасқан
оқушы тәрбиелеу.

4.

Міндеттері :
Сабақтың құрылымын өзгертіп, жаңа әдістәсілдерді қолданып, шығармашылық
ізденіспен бала жалықпайтындай, кешегі
сабақ бүгінгі күнгі сабаққа ұқсамайтындай
етіп түрлендіру.
Оқушыларға қалай оқу керектігін үйретіп,
соның нәтижесінде еркін, өзіндік дәлелуәждерін нанымды жеткізе білетін ынталы,
сенімді, сыни пікір-көзқарастары жүйелі
дамыған, қазақ, орыс, ағылшын тілдерін өз
деңгейінде меңгерген, сандық
технологияларда құзырлық танытатын оқушы
қалыптастыру.

5.

Күтілетін нәтиже
1.Қарым – қатынасқа үйрену;
2.Өзара көмек, жауапкершіліктің артуы;
3.Шығармашылық қабілеттерінің артуы.
4.Тәжірибеге байланысты әдістемелік
құралдар (дидактикалық тапсырмалар)
жинақталады.

6.

Білім философиясы
Білім
Оқушы
Білім парадигмасы
Пәндік білім
Жеке тұлғалық
Басты тұлға
Мұғалім
Оқушы
Қатынас
Субъект-объект
Субъект-объект
Мақсат
Білім беру
Өз бетімен білім алуға үйрету
Міндет
Оқыту
дидактикалық үрдіс
Оқыту әдістемесі
Жағдай жасау
Үйренеді
Оқыту технологиясы

7.

Жеке тұлғаға бағытталған білім
беру дегеніміз - педагогикалық ісәрекеттің әдіснамалық жаңа бағыты,
яғни баланың қайталанбас дара
тұлға ретінде өзін-өзі тануын,
өзін-өзі
жетілдіре
отырып,
дамытуын қамтамасыз ететін өзара
тығыз
байланысты
идеялар,
түсініктер
мен
іс-әрекеттер
жиынтығы.

8.

Жеке тұлғаға бағыттап оқыту
дегеніміз оқушының қажеттіліктерін,
ерекшеліктерін, іс-әрекетін ескеретін
жан-жақты, интеллектуалды ойлау
қабілетін, өз бетінше шешім қабылдай
алатын, шығармашылық қабілеттерін
дамытатын тұлғаның «мәденитаралық
қарым-қатынас субъектісін»
қалыптастыру. Жеке тұлғаға
бағытталған оқыту –бұл жеке тұлғаның
белсенділігіне жету. Барлық оқу
процесін белсенділендіру жоспарында
ең маңыздысы практикалық сабақтарда
берілген мүмкіндіктерді барынша
қолдану.

9.

Жеке тұлғаға бағытталған оқытудың
моделін құру үшін келесі түсініктерді
айыру қажет:
түрлі дәрежелі амал – түрлі дәрежелі
бағдарлама материалының қиындығына
бағытталған болуы тиіс.
1.өзгешелік амал – оқушылардың сыртқы
ерекшелігі: білімі, қабілеті, білім беру
орталығының типі бойынша болу;
2.жекеше амал – оқушыларды бірыңғай топ
бойынша: үлгерімі, қабілеті, әлеуметтіккәсіби ағымына қарай топтау;
3.субъекті-жекелі амал - әрбір оқушымен
жақын қарым-қатынаста болу.

10.

ЖТБО негізіне мыналар жатады:
іс-әрекет үшін қолайлы ахуал туғызу табыс
жағдайын қалыптастыру;
оқу материалы мен оны ұсынуда оқушының
тұлғалық тәжірибесі мен ерекшеліктерін
ескеру;
тапсырмалардың әртүрлі деңгейлік сипаты;
оқу материалын таңдау мен орындауда
таңдау мүмкіндігін беру;
оқу әрекеттерін әртүрлі қарым-қатынас
негіздерінде құру;
шығармашылық белсенділіктерін қолдап
отыру.

11.

Сабақ барысында мынадай талаптар
басшылыққа алынуы қажет:
1. Мұғалім оқыту кезінде бағыт-бағдар
беруші ғана;
2. Оқыту үрдісі кезінде сабақтағы басты
тұлға білім беретін мұғалім емес,
осы білімді қызыға қабылдауға дайын
оқушы болу;
3. Балалардың оқуға деген ынтасын
күшейту;
4. Өз дербестігін, белсенділігін дамыту;
5. Оқу, дамыту жұмысын ұтымды жүргізу
үшін баланың табиғи талабын,
қасиетін дер кезінде айқындау;

12.

Білімгерлерді келесі жұмыстар арқылы
шығармашылыққа баулуға болады:
сюжетті сурет бойынша әңгіме жазу;
жыл мезгілдерін, табиғат көріністерін көркем тілмен
суреттеу;
нақыл сөздердің мәнін ашу;
мақал-мәтелдер негізінде әңгіме жазу;
жұмбақ, жаңылтпаш, бейнесөз құрастыру;
достарының (т.б.) портретін суреттеу, мінездеме
беру;
автордың идеясын өз идеясымен өрбітіп жазу;
өлең құрастыру;
жансыз нәрселерді жандандырып әңгіме, ертегі
жазу;
еркін тақырыптарға шығарма, ойтолғау, эссе жазу;
ұжым болып ертегі құрастыру;

13.

ұлы адамдар өміріне байланысты сұрақтар беріп,
пікір айту;
ақын-жазушылар шығармалары бойынша пікір
алмасу;
оқыған кітаптары бойынша ойтолғау жазу;
қоғамдағы әр түрлі өзгерістерге байланысты пікір
айту;
баспасөз материалдары бойынша пікір айту;
өлеңді қара сөзге айналдырып мәтін құрау;
ақпарат құралдарын пайдалана отырып, реферат,
баяндама жазу;
іс қағаздары үлгілерін жаздыру;
тақырыпқа сай диалог, монолог жаздыру;
оқиғаға қатысты өз ойларын айту;
автордың көзқарасы туралы айта білу;
көркем туындыны талдау, салыстыру, қорыту, шешім
көрсету т.б.

14.

Қолданатын
тапсырмалар:
ашық және
шығармашылық
түрдегі,
баламалы тапсырмалар,
деңгейлік тапсырмалар.

15.

Жүзеге асыру жолдары:
1.Тұлғалық маңызды мақсаттар қою;
2.Оқушылармен жеке дара, топтық, ұжымдық
жұмыс түрлерін ұйымдастыру;
3.Өзіндік шешім қабылдауда,
шығармашылықпен айналасуда, мазмұнды
таңдауда еркіндік кеңістігін құру;
4.Жұмыс жасау үшін қолайлы ахуал туғызу,
бір-біріне түсіністік, қолдау көрсету;
5.Өзіне деген сенімділікті арттыруға,
мәселені талқыламай отырып шешуге, өз
әрекеті үшін жауап беруге баулу.

16.

Нәтижелікті анықтау жолдары:
байқау, өзіндік талдау, өзіндік бағалау.
Нәтижені бірнеше аспектіде
қарастыру жеке оқу мінездемесінің
динамикасы, оқушылардың бағалары
есепке алынған тұлғалық, топтық
мінездемелерінің динамикасы.
Мінездемелерді салыстыру (оқушы,
мұғалім, ата-ана). Оқушының даму
аймағының моделін белгілеу.

17.

Тәжірибедегі ЖТБО
технологиясын қолдану
барысында оның
төмендегідей
артықшылықтары.

18.

Дәстүрлі оқыту
ЖТБО
Білім беру
Қоғамдық тәжірибе негізінде
Оқушы тұлғасының дамуы мен өздік
сыртқы әрекеттердің әсерімен
дамуын қамтамасыз ететін білім беру
тұлғаның білімді игеру үрдісі
үрдісі
Оқушы
Оқушы – «саз», таза бет. Мұғалім
Оқушы – «тұқым». Өзіндік даму
үшін материал болып саналады.
бағдарламасы бар, мүмкіндігіне
қарай дамыту
Үрдістің басты кейіпкері
Ұстаз
Оқушы
Білім беру
Оқыту + үйрету: мұғалім білімді Мұғалім мен оқушының пәнді игеру
дайын
күйінде береді.
Ал барысында тұлғалық сапалары мен
оқушылар білімді қабылдап, қабілеттерін дамытуға бағытталған
қайта жаңғыртады.
мұғалім мен оқушылардың бірлескен
әрекеті
Басты әрекет
Оқыту
Таным әрекеті
Даму шегі
Барлық оқушылар үшін
Оқушылардың қабілеттерінің
белгіленетін меже – «стандарт»
барынша дамуына мүмкіндік туғызу
Басты назар
Қоғамның қызығушылығы
Тұлғаның қызығушылығы
мойындалады
Басты көз
Мұғалім, оқулық. Сондай–ақ
Мұғалімнің басты міндеті – білімді
мұғалім субъект таным
игеру ортасын жасау.
бақылаушысы.
English     Русский Правила