Похожие презентации:
11-sinf._Nutqning_jo`yaliligi (1)
1. Bir soatli yaxshi dars- yirik bir asar.
11-sinflarda ona tili fanidan“Nutqning jo`yaliligi”
mavzusidagi taqdimotli dars
ishlanma.
Bir soatli yaxshi dars- yirik bir
asar.
2. Darsning maqsadi:
Ta’limiyTarbiyaviy Rivojlantiruvchi
O`quvchilarga
Serhey Yesenin
hayoti va ijodi
haqida
ma’lumot berish
O`quvchilarda
yaxshi fazilatlarni
shakllantirish.
O`quvchilarning
fikrlash
qobiliyatini va
og`zaki nutqini
o`stirish.
3.
Dars kompetensiyasiFanga oid kompetentsiya: mavzudan
kelib chiqib savollarni mantiqan
to‘g‘ri qo‘ya olish va javob
berish;o‘zaro muloqotda muomala
madaniyatiga amal qilish.
Tayanch kompetentsiya: Kommunikativ, axborot bilan
ishlash va shaxs sifatida
o‘z-o‘zini rivojlantirish umummadaniy
kompetensiyalarining komponentlarini shakllantirish:
k
4. Dars etaplarining taqsimlanishi:
№Dars etaplarining bo`linishi
vaqt
1
Tashkiliy qism
5 daqiqa.
2
Avvalgi darsni takrorlash.
5 daqiqa
3
Yangi mavzuni tushuntirish
4
Mustahkamlash.
5
Yakunlovchi qism.
10
daqiqa.
20
daqiqa
5 daqiqa.
5. Darsning texnologiyasi:innavatsion.
• Metodlar: interfaol,“Ikki sahifali
kundalik”
suhbat,
6. Darsning jihozi va materiallari.
7. Darsga qanday kayfiyat bilan kirdingiz?
8. Siyosiy xabarlar
18-noyabr- O`zbekiston Respublikasi Davlat Bayrog`itasdiqlanganiga 29 yil to`ldi
9. Kitobxonlik daqiqasi
10. O`tilgan darsni takrorlash. “2sahifali kundalik”
Alisher Navoiyning so`z26mingdan ziyod
boyligi qancha?
Nutqning boyligini
Ma’nodosh so`zlar
ta’minlashda ayniqsa,
ahamiyatli bo`lgan so`zlar
qaysilar?
Aleksandr Pushkinning
21 mingdan ortiq
so`z boyligi qancha?
“Esi chiqib ketmoq” bu
ibora
qanday til birligi?
11. Yangi mavzuga tayyormisiz?
12.
• Nuqning jo`yaliligiNutq tuzishdan oldin bu nutqning jo`yasini –
munosib o`rnini tasavvur qilish kerak.
Har qanday nutq ifodalamoqchi bo`lgan axborotning
mazmuni, tinglovchi yoki o`quvchining yoshi, ijtimoiy
maqomi, nutqning yozma yoki og`zaki ekanligi, nutq
vaziyatiga to`la mos kelishi zarur, jo`yalilik sifati shu
asosda yuzaga Keladi. Til vositalarini tanlashda shu
jihatlar inobatga olinishi zarur.
13. Topshiriq
14. Til haqida maqol va hikmatli so`zlar
15. Javoblaringiz uchun rahmat!
16. 71-mashq
• Matnni o`qing. Qaysi o`rinda nutqning jo`yaliligibuzilganini aniqlang.
• -Kechirasiz,o`zingizni tanishtirmadingiz.
• -Asli farg`onalikman. Ismim Kamola. Hozirda
oilam bilan Toshkentda yashayman.
• -O`z tu`gilgan joyingdan olisda yashashning ham
azoblari bor…
• -Albatta.O`zga yurtda shoh bo`lguncha, o`z
yurtingda gado bo`l deganlari haq ekan.
(“Xonadon” gazetasidan)
17.
72-mashqYaltoqlanib,
shang`illaganicha,
do`ndig`im.
Yuqoridagi so`zlar
qaysi uslubda
uchraydi?
18. 73-mashq
• Bola nutqida shu so`zlaruchrashi nutq jo`yaliligiga putur
yetkazishi haqida o`ylab ko`ring
beozor
dilkash
odamoxun
haytovur
19. Javoblaringiz uchun rahmat!
20. 74-mashq
• “Xush kelibsiz” iborasi qayerlargayozilishi kerak deb o`ylaysiz?
• Said Ahmad nafaqat
• buyuk yozuvchi, balki
• o`tkir hajv ustasi hamdir
21. Lug`at bilan ishlash
• Yuragini yormoq• O`takasini yoqmoq• Kayfini uchirmoq• Ko`nglini yormoqYuqoridagilar qanday til birligi hisoblanadi?A) qo`shma so`z B) so`z birikmasi C) ibora D) tasviriy ifoda
22. Javoblaringiz uchun rahmat!
23.
Mustahkamlash uchun savollar1.Nutqning jo`yaliligini ta’minlashda
nimalarga e`tibor qaratish kerak?
2.Jo`yalilikni ta’minlashda sinonimlardan
qanday foydalaniladi?
3. Kattalar bilan gaplashganda
buyruq ohangi o`rinli bo`lishi mumkinmi?
4. Yoshi ulug`larga qanday murojaat
so`zlaridan foydalanamiz?
24. Javoblaringiz uchun rahmat!
25.
Uyga vazifa:75-mashq.