Сабақтың тақырыбы:
Сабақтың мақсаты:
Назарларыңызға рақмет!
Сабақтың тақырыбы:
Сабақтың мақсаты:
Назарларыңызға рақмет!
Сабақтың тақырыбы:
Сабақтың мақсаты:
Назарларыңызға рақмет!
Сабақтың тақырыбы:
Сабақтың мақсаты:
Назарларыңызға рақмет!
Сабақтың тақырыбы:
Сабақтың мақсаты:
Назарларыңызға рақмет!
Сабақтың тақырыбы:
Сабақтың мақсаты:
Назарларыңызға рақмет!
Сабақтың тақырыбы:
Сабақтың мақсаты:
Назарларыңызға рақмет!
Сабақтың тақырыбы:
Сабақтың мақсаты:
Назарларыңызға рақмет!
Сабақтың тақырыбы:
Сабақтың мақсаты:
Назарларыңызға рақмет!
Сабақтың тақырыбы:
Сабақтың мақсаты:
Назарларыңызға рақмет!
Сабақтың тақырыбы:
Сабақтың мақсаты:
Назарларыңызға рақмет!
Сабақтың тақырыбы:
Сабақтың мақсаты:
Назарларыңызға рақмет!
Сабақтың тақырыбы:
Сабақтың мақсаты:
Назарларыңызға рақмет!
Сабақтың тақырыбы:
Сабақтың мақсаты:
Назарларыңызға рақмет!
Сабақтың тақырыбы:
Сабақтың мақсаты:
Назарларыңызға рақмет!
3.76M

РРT Химия 2-тоқсан 8-cынып (1)

1. Сабақтың тақырыбы:

Зат мөлшері. Моль. Авогадро
саны.Заттардың молярлық
массасы

2. Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін:
Зат мөлшері, моль, молярлық масса ұғымдарымен таныстыру және заттардың
мөлшерін есептеу машықтарын қалыптастырады.
Көпшілік оқушылар үшін:
математикалық білімдерін пайдалана отырып, зат мөлшерін, молярлық массаны
есептеуде ойлау қабілеттерін дамытады.
Кейбір оқушылар үшін:
Химиялық сандық есептеулердің орындалуы - физикалық шамалардың
көмегімен, яғни моль, мольдік масса терминдеріне түсінік береді.

3.

Топқа кітап, дәптер және қаламсап оқу
құралдарының суреттері бар қима қағаздар беріледі. Әр
оқушы қима қағаздарды таңдау арқылы ұқсас
құралдармен 3 топқа бірігеді.
1 топ: Кітап
2 топ: Дәптер
3 топ: Қаламсап

4.

Зат мөлшерінің шартты белгісі?
Зат мөлшерінің өлшем бірлігі?
Авогадро санының мәні нешеге тең?

5.

Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға
тапсырма береді
Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек
сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып
алады.

6.

Дескриптор:
Жалпы - 3 балл
1.Зат мөлшері.Авогадро саны бойынша есептер
шығарады.

7.

А) марганцовка «калий – марганец – о – төрт»
Ә) күкірт қышқылы «аш – екі – эс – о – төрт»
Б) глюкоза «це – алты – аш – он екі – о – алты»
В) алюминий оксиді «алюминий – екі – о – үш»

8.

Дескриптор:
Жалпы - 3 балл
1. Формула құрастыра алады
2. атомдық және салыстырмалы молекулалық
массаларды есептейді.

9.

Тапсырмалар айдарындағы 2- тапсырманы
орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.
. 1. Бер: m (H2SO4) = 294г
т/к: ν-?
2. Бер: ν (Р2O5) = 10 моль
т/к: m-?
3. Бер: N0 (AI2O3)= 24,08 ∙ 10 ²³
т/к: ν-? m -?

10.

Дескриптор:
Жалпы - 3 балл
1. Есептер шығару арқылы бүгінгі өткен тақырыпты
қорытындылайды
2.Зат мөлшерді есептеуді үйренеді

11.

«Еркін микрофон» әдісі.
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін
тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін,
пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды
жасайды.

12.

Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы
бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын,
басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен
қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа
қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.

13.

«Мадақтау сөзі» әдісі
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да
ойланыңыз.
1:
2:
Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да
ойланыңыз.
1:
2:
Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары
туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?
1:
2:

14. Назарларыңызға рақмет!

15. Сабақтың тақырыбы:

Масса, молярлық масса және зат
мөлшері арасындағы байланыс

16. Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін:
Молярлық масса ұғымын, заттың молярлық массасын есептеп шығарады
Көпшілік оқушылар үшін:
Зат мөлшері. Моль. Авогадро саны бойынша алған білім-білік
дағдыларын қалыптастыруда есептер шығара алады Кейбір оқушылар
үшін:
Молярлық және салыстырмалы молекулалық массалар сандық мәні
бойынша тең болатындығын түсінеді

17.

«Өрмекшінің торы» әдісін пайдаланып, оқушылар бірбіріне жақсы тілектер айту арқылы жіпті лақтырады.
ә). Топ ережесін еске түсіру.
б). Топтастыру.

18.

Сап түзеп тұру арқылы 1, 2 санын реттілікпен саналу арқылы екі
топқа бірігеді.
І-топ:
ІІ-топ
Топтың ережесі:
1.ТҚЕ сақтау.
2.Топ басшысына бағыну.
3.Белсенді болу.
4.Бір-бірін тыңдау, өз пікірімен ашық бөлісу, басқалардың пікіріне
құрметпен қарау.
5.Уақыт шегінде жұмыс жасау.

19.

(Ұ) «Миға шабуыл»
1.Молярлық масса ұғы жайлы түснік
2.Заттың молярлық массасы қалай жүзеге асады.

20.

Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек
сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып
алады. Оқулықтағы сызбаны сызып алады.
Дескриптор:
Жалпы - 3 балл
1. Масса, молярлық масса және зат мөлшері
арасындағы байланысты зерттейді

21.

Логикалық тапсырма Химиялық элементтер
бойынша тез мақалды аяқтау
1.От көмір жейді,тот _______ жейді.(темір)
2.Арпа бидай ас екен, _______ тас екен.(алтын-күміс)
3.Мылтықтың _______ -ін айтпа,тиісін айт.(күміс)
4.Аз сөз-_______,көп сөз _______ .(алтын-күміс)
5.Өнерлінің қолы _______,
6.Өлеңшінің сөзі _______.(алтын)
7. _______ кессең ұзын кес,соға келе ұзарар, Ағаш кессең ұзын
кес,шаба келе қысқарар.(темір)

22.

Фосфордың, темірдің, күкірттің оттекте
қарқынды жану үрдісін көрсетеміз.
Мұғалім қосымша түсіндіреді, толықтырады.

23.

Дескриптор:
Жалпы -3 балл
-Суретті толық түсіндіреді
-Өзіндік көзқарасын
пайымдайды

24.

«Бір ауыз сөз» әдісі.
Жеке жұмыс:
Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп
береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді
айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым,
ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б.

25.

Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10
баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып
бағалайды. СОнымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін
«Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды.

26.

«Мадақтау сөзі» әдісі
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да
ойланыңыз.
1:
2:
Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да
ойланыңыз.
1:
2:
Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары
туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?
1:
2:

27. Назарларыңызға рақмет!

28. Сабақтың тақырыбы:

Масса, молярлық масса және
зат мөлшері арасындағы
байланыс

29. Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін:
Молярлық масса ұғымын, заттың молярлық массасын есептеп шығарады
Көпшілік оқушылар үшін:
Зат мөлшері. Моль. Авогадро саны бойынша алған білім-білік дағдыларын
қалыптастыруда есептер шығара алады
Кейбір оқушылар үшін:
Молярлық және салыстырмалы молекулалық массалар сандық мәні
бойынша тең болатындығын түсінеді

30.

Ұйымдастыру кезеңі:
(Ұ) “Гүлмен тілек” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне
жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру.
Топ ережесін еске түсіру.
Топтастыру.

31.

Оқушыларды
топтарға
біріктіруді
ұйымдастыру:
Фигуралар көмегімен оқушыларды 3 топқа
біріктіру.
I – Үшбұрыштар тобы
II – Дөңгелектер тобы
III – Төртбұрыштар тобы

32.

(Ұ) «Миға шабуыл»
1.Молярлық масса ұғымы жайлы түснік
2.Заттың молярлық массасы қалай жүзеге
асады.

33.

Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек
сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып
алады. Оқулықтағы сызбаны сызып алады.
1. Жұмыс дәптерлеріне кесте сызып,
молярлық масса және зат мөлшері
арасындағы қызметті салыстырады.

34.

Салыстыру 1.Массалары бірдей 200 г әктасы СаСO3 және күйдіргіш
натр NaOH берілген.Осылардың қайсысының зат мөлшері көп екенін
есептеу
2. Массалары бірдей 400 г әктасы СаСO3 және магний оксиді MgO
берілген.Осылардың қайсысының зат мөлшері көп екенін есептеу
3. Массалары бірдей 600 г әктасы СаСO3
және құм SіO2 берілген. Осылардың қайсысының зат мөлшері
көп екенін есептеңдер

35.

Дескриптор:
Жалпы - 3 балл
1.Берілген салыстыру тапсырмасын
орындайды.
2. Өзіндік көзқарасын пайымдайды

36.

«Аяқталмаған сөйлем» әдісі.
Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім.
- бүгін сабақта қуантқаны.....
- мен өзімді.....үшін мақтар едім.
- маған ерекше ұнағаны.....
- сабақтан соң маған........келді
- бүгін маған..........сәті түсті.
- қызықты болғаны.....
- ......қиындық тудырды.
- менің түсінгенім.....
- енді мен......аламын

37.

Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың!
Жақсы!
Талпын!
Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа
қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.

38.

«Мадақтау сөзі» әдісі
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да
ойланыңыз.
1:
2:
Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да
ойланыңыз.
1:
2:
Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары
туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?
1:
2:

39. Назарларыңызға рақмет!

40. Сабақтың тақырыбы:

Химиялық реакция теңдеулері
бойынша есептер шығару

41. Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін:
Кейбір табиғи қышқылдар мен сілтілердің «қышқылдық» және
«сабындылық» ортасын және индикаторларды біледі
Көпшілік оқушылар үшін:
Табиғи қышқылдар мен негіздердің ортасын анықтау үшін, индикаторлардықолдануды
түсінеді
Кейбір оқушылар үшін:
Табиғи қышқылдар мен сілтілердің ортасын, индикаторлардың көмегімен
анықтап қорытынды жасайды.

42.

«Өрмекшінің торы» әдісін пайдаланып, оқушылар бірбіріне жақсы тілектер айту арқылы жіпті лақтырады.
ә). Топ ережесін еске түсіру.
б). Топтастыру.

43.

Сап түзеп тұру арқылы 1, 2 санын реттілікпен саналу арқылы екі
топқа бірігеді.
І-топ:
ІІ-топ
Топтың ережесі:
1.ТҚЕ сақтау.
2.Топ басшысына бағыну.
3.Белсенді болу.
4.Бір-бірін тыңдау, өз пікірімен ашық бөлісу, басқалардың пікіріне
құрметпен қарау.
5.Уақыт шегінде жұмыс жасау.

44.

(Ұ) «Миға шабуыл»
1.Заттардың негізгі сипаттамаларын
қандай?
2. Химиялық реакция теңдеулерінің
мәні?

45.

Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен
танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. Оқулықтағы
сызбаны сызып алады.

46.

Тапсырмалар айдарындағы 1тапсырманы орындатады, бақылайды,
мысал, үлгі көрсетеді.

47.

1. 2Mg+O2 → 2MgO
Мr(2Mg)=2×24=48
7г--------------xг
Mr(2MgO)=2×(24+16)=80
48г------------80г
x=7г×80г48г=11,7г
2) 2Mg+O2 → 2MgO
Мr(2Mg)=2×24=48
7г--------------xмоль
48 г-----------2моль
x=7г×2 моль48г=0,29моль
3) 2Mg+O2 → 2MgO
Мr(2MgО)=2(24+16)=80
5г------хг
М(О2)=16*2=32
32г------80г

48.

Дескриптор:
Жалпы - 3 балл
1.химиялық реакция теңдеулерін
шығарады.
2. Реагентпен өнімді біледі.

49.

Тапсырмалар айдарындағы 2-тапсырманы
орындатады, бақылайды, мысал, үлгі
көрсетеді.Оқулықтағы 10 кестені толтырады.
Шама
Зат мөлшері
Мольдік масса
Масса
Таңбалануы
Өлшем бірлігі

50.

Дескриптор:
Жалпы - 3 балл
1.Тапсырмаларды талдап сипаттайды
2.Кестені толтырады.

51.

«Еркін микрофон» әдісі.
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін
тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін,
пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды
жасайды.

52.

Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы
бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын,
басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен
қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа
қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.

53.

«Мадақтау сөзі» әдісі
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да
ойланыңыз.
1:
2:
Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да
ойланыңыз.
1:
2:
Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары
туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?
1:
2:

54. Назарларыңызға рақмет!

55. Сабақтың тақырыбы:

Авагадро
заңы.Мольдік көлем

56. Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін:
Авогадро заңын біледі
Көпшілік оқушылар үшін:
Газдардың мольдік көлемі есептейді
Кейбір оқушылар үшін:
Авогадро заңының тұжырымдайды

57.

Шеңбер бойынмен тұрған оқушыларға тапсырма: Бір-бірімізді
тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз! Ұйымшыл боламыз
десек 2 рет. Белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз!
3.Оқушыларды топтарға біріктіру.
Конфеттер арқылы 2 топқа бірігеді. Оқушыларға 2 түрлі конфет таратылады.
Өздерінің қалаған конфетін алып топтасады.

58.

(Ұ) «Миға шабуыл»
1.Авогадро заңы қалай тұжырымдалады?
2.Газдардың мольдік көлемі қалай өрнектеледі?
3.Салыстырмалы тығыздық деген не?

59.

Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек
сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып
алады
Дескриптор:
Жалпы - 3 балл
1. Авогадро заңын тұжырымдайды.

60.

1. 1 моль затты қалай көруге болады?
-1 ас қасық алып, оған су аламыз. Оны химиялық
стаканға құямыз. Ол 1 моль деп есептейміз. Стаканға
тағы бір қасық су құямыз. Бұл екі моль су.Тағы бір қасық
құямыз. Бұл неше моль?

61.

Тапсырмалар айдарындағы 2-тапсырманы
орындатады, бақылайды, мысал, үлгі
көрсетеді.

62.

Деңгейлік есептер шығару
1 Массасы 22 г көмірқышқыл газының көлемін ( қ.ж) табыңдар.
2. Қайсысында молекула саны көп екенін анықтаңыз. 1,5 л. сутегіндеме,
әлде 1,5 л. Оттегіндеме
3. метанды толық жағу үшін қанша көлем (қ.ж.) оттек газы қажет?

63.

Дескриптор:
Жалпы - 3 балл
1. Деңгейлік талдау жасап
айырмашылықтарын анықтайды.
2.Есептердің шығару жолын анықтайды.

64.

«Бір ауыз сөз» әдісі.
Жеке жұмыс:
Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп
береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді
айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым,
ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б.

65.

Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10
баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып
бағалайды. СОнымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін
«Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды.

66.

«Мадақтау сөзі» әдісі
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да
ойланыңыз.
1:
2:
Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да
ойланыңыз.
1:
2:
Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары
туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?
1:
2:

67. Назарларыңызға рақмет!

68. Сабақтың тақырыбы:

Авагадро
заңы.Мольдік көлем

69. Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін:
Авогадро заңын біледі
Көпшілік оқушылар үшін:
Газдардың мольдік көлемі есептейді
Кейбір оқушылар үшін:
Авогадро заңының тұжырымдайды

70.

Ұйымдастыру кезеңі:
(Ұ) “Гүлмен тілек” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне
жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру.
Топ ережесін еске түсіру.
Топтастыру.

71.

Оқушыларды
топтарға
біріктіруді
ұйымдастыру:
Фигуралар көмегімен оқушыларды 3 топқа
біріктіру.
I – Үшбұрыштар тобы
II – Дөңгелектер тобы
III – Төртбұрыштар тобы

72.

(Ұ) «Миға шабуыл»
1.Авогадро заңы қалай тұжырымдалады?
2.Газдардың мольдік көлемі қалай өрнектеледі?
3.Салыстырмалы тығыздық деген не?

73.

Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек
сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып
алады

74.

Тапсырмалар айдарындағы 1-тапсырманы
орындатады, бақылайды, мысал, үлгі
көрсетеді.

75.

1.
л/моль

76.

Дескриптор:
Жалпы - 3 балл
1.Формулалар бойынша есептердің мәнін
анықтайды

77.

Тапсырмалар айдарындағы 2-тапсырманы
орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.
Оқулықтағы 34
суретке қарап
қ.ж көлемнің
мәнін есептеу

78.

«Аяқталмаған сөйлем» әдісі.
Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім.
- бүгін сабақта қуантқаны.....
- мен өзімді.....үшін мақтар едім.
- маған ерекше ұнағаны.....
- сабақтан соң маған........келді
- бүгін маған..........сәті түсті.
- қызықты болғаны.....
- ......қиындық тудырды.
- менің түсінгенім.....
- енді мен......аламын

79.

Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың!
Жақсы!
Талпын!
Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа
қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.

80.

«Мадақтау сөзі» әдісі
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да
ойланыңыз.
1:
2:
Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да
ойланыңыз.
1:
2:
Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары
туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?
1:
2:

81. Назарларыңызға рақмет!

82. Сабақтың тақырыбы:

Газдардың салыстырмалы
тығыздығы

83. Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін:
Газдардың салыстырмалы тығыздығы формулалары бойынша есептер
шығарады.
Көпшілік оқушылар үшін:
Тарау бойынша алған теориялық білімдерін есептеп шығарып, күнделікті
өмірде қолдана алады.
Кейбір оқушылар үшін:
Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса алады.

84.

«Өрмекшінің торы» әдісін пайдаланып, оқушылар бірбіріне жақсы тілектер айту арқылы жіпті лақтырады.
ә). Топ ережесін еске түсіру.
б). Топтастыру.

85.

Сап түзеп тұру арқылы 1, 2 санын реттілікпен саналу арқылы екі
топқа бірігеді.
І-топ:
ІІ-топ
Топтың ережесі:
1.ТҚЕ сақтау.
2.Топ басшысына бағыну.
3.Белсенді болу.
4.Бір-бірін тыңдау, өз пікірімен ашық бөлісу, басқалардың пікіріне
құрметпен қарау.
5.Уақыт шегінде жұмыс жасау.

86.

(Ұ) «Миға шабуыл»
1.мұндағы р(ро) –заттың тығыздығы
2.m- заттың массасы
3.V- заттың көлемі

87.

Тапсырмалар айдарындағы 1-тапсырманы
орындатады, бақылайды, мысал, үлгі
көрсетеді.

88.

1. газдардың салыстырмалы тығыздығын және заттың молярлық
массасын салыстырмалы тығыздық бойынша ерекшеліктерін
салыстырады.
газдардың салыстырмалы
тығыздығы
заттың молярлық массасын
салыстырмалы тығыздығы

89.

1.Элементтердің формуласын жазып, олардың орысша атауын
жазыңдар. Азот, алтын, марганец, фтор, сынап, қорғасын,
қалайы, күміс, көміртек.
2.Эндотермиялық және экзотермиялық реакцияларға мысал
келтіріп, реакция теңдеулерін жазыңдар.
3.Газдардың моьдік көлемі қалай өрнектеледі? Оның өлшем
бірлігі қандай?

90.

Дескриптор:
1.Сұрақтарға жауап береді
Жалпы - 3 балл

91.

«Еркін микрофон» әдісі.
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін
тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін,
пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды
жасайды.

92.

Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы
бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын,
басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен
қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа
қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.

93.

«Мадақтау сөзі» әдісі
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да
ойланыңыз.
1:
2:
Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да
ойланыңыз.
1:
2:
Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары
туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?
1:
2:

94. Назарларыңызға рақмет!

95. Сабақтың тақырыбы:

Көлемдік қатынас заңы

96. Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін:
Химиялық реакциялардағы газдардың көлем қатынасы туралы
жан-жақты түсінік береді
Көпшілік оқушылар үшін:
Көлемдік қатынастар заңын қалыптастырады
Кейбір оқушылар үшін:
Газдардың көлемдік қатынастары бойынша есептеулер
жүргізеді.

97.

Топқа кітап, дәптер және қаламсап оқу
құралдарының суреттері бар қима қағаздар беріледі. Әр
оқушы қима қағаздарды таңдау арқылы ұқсас құралдармен
3 топқа бірігеді.
1 топ: Кітап
2 топ: Дәптер
3 топ: Қаламсап

98.

(Ұ) «Миға шабуыл»
1.Коэффициент дегеніміз?
2.Газдардың көлемдік қатынас заңын түсіну?
3.Газ тәрізді заттардың мольдік көлемі?

99.

Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек
сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып
алады
Дескриптор:
Жалпы - 3 балл
1. Көлемдік қатынастар заңын
қалыптастырады.

100.

Тапсырмалар айдарындағы 1-тапсырманы
орындатады, бақылайды, мысал, үлгі
көрсетеді.
1.. Реакция теңдеулерін жүзеге асырыңдар:
A Br2 → HBr → NaBr → NaNO3
Б) Fe → FeCl2 → Fe(OH)2 → FeO
В) CaCO3 → CaO → CaC2 → C2H2
Г) Si→ SiO2 → Na2SiO3 → H2SiO3

101.

Тапсырмалар айдарындағы 2-тапсырманы
орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.
Зертханалық тәжірбие
Үш бірдей құтының әрқайсысында 1 моль
Сутек
Оттек
Көмір қышқыл
Газдары бар құтыны ашпай қалай анықтауға
болады

102.

Дескриптор:
Жалпы - 3 балл
1. Талдау жасап айырмашылықтарын
анықтайды.
2. Зертханалық жұмысты орындайды.

103.

«Аяқталмаған сөйлем» әдісі.
Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім.
- бүгін сабақта қуантқаны.....
- мен өзімді.....үшін мақтар едім.
- маған ерекше ұнағаны.....
- сабақтан соң маған........келді
- бүгін маған..........сәті түсті.
- қызықты болғаны.....
- ......қиындық тудырды.
- менің түсінгенім.....
- енді мен......аламын

104.

Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың!
Жақсы!
Талпын!
Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа
қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.

105.

«Мадақтау сөзі» әдісі
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да
ойланыңыз.
1:
2:
Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да
ойланыңыз.
1:
2:
Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары
туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?
1:
2:

106. Назарларыңызға рақмет!

107. Сабақтың тақырыбы:

Отынның жануы және
энергияның бөлінуі

108. Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін:
Заттар жанған кезде энергия бөлінетіндігін түсінеді
Көпшілік оқушылар үшін:
Жылыжайлық эффектіcінің себептерін түсіндіреді.
Кейбір оқушылар үшін:
Жанғыш заттармен таныс.

109.

Ұйымдастыру кезеңі:
(Ұ) “Гүлмен тілек” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне
жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру.
Топ ережесін еске түсіру.
Топтастыру.

110.

Оқушыларды
топтарға
біріктіруді
ұйымдастыру:
Фигуралар көмегімен оқушыларды 3 топқа
біріктіру.
I – Үшбұрыштар тобы
II – Дөңгелектер тобы
III – Төртбұрыштар тобы

111.

(Ұ) «Миға шабуыл»
1. Жылу мөлшері деген не?
2.Жылу мөлшері қандай шамаларға тәуелді?
3.Меншікті жылу сыйымдылығы деген не?

112.

Тапсырмалар айдарындағы 1-тапсырманы
орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.
Зерттеу жұмысы

113.

Дескриптор:
Жалпы - 3 балл
1.Зерттеу жұмысын жасайды
2.Отынның энергесиян сипаттайды

114.

Тапсырмалар айдарындағы 2-тапсырманы
орындатады, бақылайды, мысал, үлгі
көрсетеді.
1. Дұрыс жауаптардың жанына «+» белгісін
қойып, кестені сызып толтырады.

115.

Дескриптор:
Жалпы - 3 балл
1.Кестені сызады
2. Талдау жасап айырмашылықтарын анықтайды.

116.

«Еркін микрофон» әдісі.
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін
тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін,
пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды
жасайды.

117.

Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы
бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын,
басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен
қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа
қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.

118.

«Мадақтау сөзі» әдісі
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да
ойланыңыз.
1:
2:
Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да
ойланыңыз.
1:
2:
Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары
туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?
1:
2:

119. Назарларыңызға рақмет!

120. Сабақтың тақырыбы:

Экзотермиялық және эндотермиялық реакциялар.
№4 зертханалық тәжірибе «Энергияның
өзгеруімен жүретін химиялық реакциялар»

121. Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін:
Эндотермиялық, экзотермиялық реакциялар, жылу эффектісі
ұғымдарын еске түсіріп, ол бойынша есеп шығарады
Көпшілік оқушылар үшін:
экзотермиялық және эндотермиялық реакциялары бойынша сандық
есептер шығарады
Кейбір оқушылар үшін:
Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып
бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.

122.

Шеңбер бойынмен тұрған оқушыларға тапсырма: Бір-бірімізді
тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз! Ұйымшыл боламыз
десек 2 рет. Белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз!
3.Оқушыларды топтарға біріктіру.
Конфеттер арқылы 2 топқа бірігеді. Оқушыларға 2 түрлі конфет таратылады.
Өздерінің қалаған конфетін алып топтасады.

123.

(Ұ) «Миға шабуыл»
1. Экзотермиялық реакциялар бұл-
2.Эндотермиялық реакциялар бұл3. Энергияның өзгеруімен жүретін химиялық
реакциялар

124.

Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға
тапсырма береді
Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен
танысып, өз дәптерлеріне жазып алады

125.

Тапсырмалар айдарындағы 1-тапсырманы
орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.
Химиялық диктант
Жылу сіңіріле жүретін реакция - ..... реакция деп аталады. Экзо
грекше ... деген мағынаны білдіреді. Реакция кезінде бөлінетін
немесе сіңірілетін жылуды ... әрпімен белгілейді. Реакцияның
жылу эффекті көрсетілген химиялық реакциялар ....деп
аталады.

126.

Тапсырмалар айдарындағы 2-тапсырманы
орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.
Мына реакциялардың қайсысы эндотермиялық, қайсысы экзотермиялық екенін көрсетіңдер:
C + O2 → CO2 + 402кДж
2Cu + O2 → 2CuO + 276кДж
H2 + I2 → 2HI – 50кДж
CH4 + 2O2 → CO2 + 2H2O + 892кДж
N2 + O2 →2NO – 180.8кДж

127.

Дескриптор:
Жалпы - 3 балл
1. Талдау жасап айырмашылықтарын
анықтайды

128.

Тапсырмалар айдарындағы 3-тапсырманы
орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.
1. реакцияның жылу эффекті деген не?
2. экзотермиялық және эндотермиялық реакцияларға мысал келтір.
3. жылу эффекті мен жану жылуының айрмашылығы неде?
4. химиялық реакцияның жылу эффектісінің шамасы қандай факторларға
тәуелді болады?
5. өрттен сақтану шаралары?

129.

Дескриптор:
Жалпы - 3 балл
1.Қойылған сұрақтарға жауап береді

130.

«Бір ауыз сөз» әдісі.
Жеке жұмыс:
Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп
береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді
айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым,
ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б.

131.

Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10
баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып
бағалайды. СОнымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін
«Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды.

132.

«Мадақтау сөзі» әдісі
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да
ойланыңыз.
1:
2:
Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да
ойланыңыз.
1:
2:
Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары
туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?
1:
2:

133. Назарларыңызға рақмет!

134. Сабақтың тақырыбы:

Термохимиялық реакциялар

135. Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін:
Термохимиялық ұғымын біледі
Көпшілік оқушылар үшін:
Энергия өзгерісіне қатынасын сипаттайды.
Кейбір оқушылар үшін:
Терхомиялық есептерді кинетикалық тұрғысынан түсіндіреді.

136.

Ұйымдастыру кезеңі:
(Ұ) “Гүлмен тілек” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне
жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру.
Топ ережесін еске түсіру.
Топтастыру.

137.

Оқушыларды
топтарға
біріктіруді
ұйымдастыру:
Фигуралар көмегімен оқушыларды 3 топқа
біріктіру.
I – Үшбұрыштар тобы
II – Дөңгелектер тобы
III – Төртбұрыштар тобы

138.

(Ұ) «Миға шабуыл»
1.Термохимиялық теңдеулердің жүзеге
асуы№
2.Термохимиялық есептердің мәні?
3.Термохимиялық энергия алмасуы

139.

Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға
тапсырма береді
Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек
сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып
алады

140.

Тапсырмалар айдарындағы 1-тапсырманы
орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.
1.Шынықтыру жаттығуларымен
айналысуды бастайды

141.

Тапсырмалар айдарындағы 2-тапсырманы
орындатады, бақылайды, мысал, үлгі
көрсетеді.
Этиленнің жануының термохимиялық
теңдеуі
С2Н4 + 3О2 = 2СО2 + 2Н2О + 1400 кДж, егер
реакцияға 336 л оттегі кірісетін болса,
бөлінген жылудың мөлшері тап

142.

Дескриптор:
Жалпы - 3 балл
Термохимиялық есептер шығарады.

143.

«Аяқталмаған сөйлем» әдісі.
Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім.
- бүгін сабақта қуантқаны.....
- мен өзімді.....үшін мақтар едім.
- маған ерекше ұнағаны.....
- сабақтан соң маған........келді
- бүгін маған..........сәті түсті.
- қызықты болғаны.....
- ......қиындық тудырды.
- менің түсінгенім.....
- енді мен......аламын

144.

Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың!
Жақсы!
Талпын!
Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа
қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.

145.

«Мадақтау сөзі» әдісі
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да
ойланыңыз.
1:
2:
Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да
ойланыңыз.
1:
2:
Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары
туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?
1:
2:

146. Назарларыңызға рақмет!

147. Сабақтың тақырыбы:

Сутек, алынуы, қасиеттері және қолданылуы.
№2 практикалық жұмыс «Сутекті алу және
оның қасиеттерін тану»

148. Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін:
Сутекті алу және оның қасиеттерін зерттейді
Көпшілік оқушылар үшін:
Сутектің тотықсыздандырғыш ретіндегі қасиетін сипаттайды
Кейбір оқушылар үшін:
Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып
бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.

149.

Ұйымдастыру кезеңі:
(Ұ) “Гүлмен тілек” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне
жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру.
Топ ережесін еске түсіру.
Топтастыру.

150.

Оқушыларды
топтарға
біріктіруді
ұйымдастыру:
Фигуралар көмегімен оқушыларды 3 топқа
біріктіру.
I – Үшбұрыштар тобы
II – Дөңгелектер тобы
III – Төртбұрыштар тобы

151.

(Ұ) «Миға шабуыл»
-сутекке жалпы сипаттама
- сутектің табиғатта қалай таралған екен?
- сутекті алғаш зерттеген ғалымдар?
- Сутекті қалай алдық?
- Сутекті алатын аппарат қалай аталады?

152.

Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға
тапсырма береді
Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек
сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып
алады

153.

Тапсырмалар айдарындағы 1-тапсырманы
орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.

154.

Дескриптор:
Жалпы - 3 балл
Сутектің қолданылуы жайлы ессе жазу

155.

Тапсырмалар айдарындағы 2тапсырманы орындатады,
бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді

156.

Дескриптор: Жалпы - 3 балл
Сызбаны сызып алады

157.

«Аяқталмаған сөйлем» әдісі.
Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім.
- бүгін сабақта қуантқаны.....
- мен өзімді.....үшін мақтар едім.
- маған ерекше ұнағаны.....
- сабақтан соң маған........келді
- бүгін маған..........сәті түсті.
- қызықты болғаны.....
- ......қиындық тудырды.
- менің түсінгенім.....
- енді мен......аламын

158.

Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың!
Жақсы!
Талпын!
Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа
қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.

159.

«Мадақтау сөзі» әдісі
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да
ойланыңыз.
1:
2:
Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да
ойланыңыз.
1:
2:
Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары
туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?
1:
2:

160. Назарларыңызға рақмет!

161. Сабақтың тақырыбы:

Оттек, алынуы, қасиеттері, қолданылуы.
№4 көрсетілім «Сутек пероксидінің ыдырауы».
№3 практикалық жұмыс «Оттекті алу және оның
қасиеттерін тану»

162. Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін:
Оттектің тотықтырғыш ретіндегі қасиетін сипаттайды
Көпшілік оқушылар үшін:
Тіршілік тірегі-оттегінің физикалық қасиеттері және алу
жолдарымен таныстырады
Кейбір оқушылар үшін:
Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар
қоса алады

163.

Ұйымдастыру кезеңі:
(Ұ) “Гүлмен тілек” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне
жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру.
Топ ережесін еске түсіру.
Топтастыру.

164.

Оқушыларды
топтарға
біріктіруді
ұйымдастыру:
Фигуралар көмегімен оқушыларды 3 топқа
біріктіру.
I – Үшбұрыштар тобы
II – Дөңгелектер тобы
III – Төртбұрыштар тобы

165.

(Ұ) «Миға шабуыл»
№3 практикалық жұмыс
«Оттекті алу және оның қасиеттерін
тану»

166.

Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек
сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып
алады
Дескриптор:
Жалпы - 3 балл
№4 көрсетілім «Сутек пероксидінің ыдырауы».

167.

Тапсырмалар айдарындағы 1-тапсырманы
орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.
Химиялық диктант
Оттек-….,…,…,газ.Ауадан сәл …. .Суда
….ериді. Өнеркәсіпте оттекті …. сұйылтып
бөліп алады,ал зертханада құрамында ….
заттардан алады

168.

Тапсырмалар айдарындағы 2-тапсырманы
орындатады, бақылайды, мысал, үлгі
көрсетеді.
Оттекті ауаны ығыстыру әдісімен жинау

169.

Дескриптор:
балл
Тәжірбие жасайды
Жалпы - 3

170.

«Аяқталмаған сөйлем» әдісі.
Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім.
- бүгін сабақта қуантқаны.....
- мен өзімді.....үшін мақтар едім.
- маған ерекше ұнағаны.....
- сабақтан соң маған........келді
- бүгін маған..........сәті түсті.
- қызықты болғаны.....
- ......қиындық тудырды.
- менің түсінгенім.....
- енді мен......аламын

171.

Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың!
Жақсы!
Талпын!
Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа
қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.

172.

«Мадақтау сөзі» әдісі
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да
ойланыңыз.
1:
2:
Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да
ойланыңыз.
1:
2:
Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары
туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?
1:
2:

173. Назарларыңызға рақмет!

174. Сабақтың тақырыбы:

Оттек, алынуы, қасиеттері, қолданылуы.
№4 көрсетілім «Сутек пероксидінің
ыдырауы».
№3 практикалық жұмыс «Оттекті алу және
оның қасиеттерін тану»

175. Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін:
Оттектің тотықтырғыш ретіндегі қасиетін сипаттайды
Көпшілік оқушылар үшін:
Тіршілік тірегі-оттегінің физикалық қасиеттері және алу жолдарымен
таныстырады
Кейбір оқушылар үшін:
Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса алады

176.

Ұйымдастыру кезеңі:
(Ұ) “Гүлмен тілек” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне
жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру.
Топ ережесін еске түсіру.
Топтастыру.

177.

Оқушыларды
топтарға
біріктіруді
ұйымдастыру:
Фигуралар көмегімен оқушыларды 3 топқа
біріктіру.
I – Үшбұрыштар тобы
II – Дөңгелектер тобы
III – Төртбұрыштар тобы

178.

(Ұ) «Миға шабуыл»
№3 практикалық жұмыс
«Оттекті алу және оның қасиеттерін
тану»

179.

Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек
сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып
алады
Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін
оқуға тапсырма береді

180.

Тапсырмалар айдарындағы 1-тапсырманы
орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.
Оттектің салыстырмалы атомдық массасы----------тең.
2.Оттек -------,-------------,-------------газ.
3.Оттек ---------қатады, ---------сұйылады.
4.Оттек----------- белсенді элемент, ол қазір белгілі------мыңдай
бейорганикалық заттардың құрамына кіреді.
5.Адам организмі----------------байланысқан оттектен тұрады.
6.Д.И. Менделеев құрастырған химиялық элементердің периодтық
жүйесінде оттек элементі-----------орында тұр.
7.Заттардың оттекпен әрекеттесуі----------реакциясы деп аталады.
Толықтыру сөздері: 65% ,химиялық, -216С, -183С , 2, 8, иіссіз түссіз, дәмсіз ,16,
тотығу.

181.

Дескриптор:
Жалпы - 3 балл
Көп нүктенің орнын толтыру сөздері
арқылы толтырады

182.

Тапсырмалар айдарындағы 2-тапсырманы
орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді
1)Массасы 24 көміртекті жанғанда қанша
көмір қышқыл газы (СO2 ) түзіледі?
С +O2 → СO2

183.

Дескриптор:
Жалпы - 3 балл
Есептер шығарады

184.

«Аяқталмаған сөйлем» әдісі.
Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім.
- бүгін сабақта қуантқаны.....
- мен өзімді.....үшін мақтар едім.
- маған ерекше ұнағаны.....
- сабақтан соң маған........келді
- бүгін маған..........сәті түсті.
- қызықты болғаны.....
- ......қиындық тудырды.
- менің түсінгенім.....
- енді мен......аламын

185.

Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың!
Жақсы!
Талпын!
Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа
қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.

186.

«Мадақтау сөзі» әдісі
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да
ойланыңыз.
1:
2:
Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да
ойланыңыз.
1:
2:
Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары
туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?
1:
2:

187. Назарларыңызға рақмет!

188. Сабақтың тақырыбы:

Оттек және озон

189. Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін:
Оттектің түр өзгерісі –аллотропиясын сипаттайды
Көпшілік оқушылар үшін:
Жай зат озонның қасиеттерін түсіндіреді
Кейбір оқушылар үшін:
Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып
бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады

190.

Шеңбер бойынмен тұрған оқушыларға тапсырма: Бір-бірімізді
тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз! Ұйымшыл боламыз
десек 2 рет. Белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз!
3.Оқушыларды топтарға біріктіру.
Конфеттер арқылы 2 топқа бірігеді. Оқушыларға 2 түрлі конфет таратылады.
Өздерінің қалаған конфетін алып топтасады.

191.

(Ұ) «Миға шабуыл»
1.Жер бетіндегі тіршіліктің сақталуына озон қабатының ролі
қандай ?
2.Озон қабаты қалай пайда болады ?
3.Неге озон жоғалады ?
4. Озон қалпына келе ме, оның қандай жолдары бар ?

192.

Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға
тапсырма береді
Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек
сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып
алады

193.

Тапсырмалар айдарындағы 1-тапсырманы
орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.
1.О2→О3→О2 айналымды жүзеге асыр
2.Реакция теңдеуін теңестіру
Ca + O3 = CaO
S + O3 = SO2
NO2 + O3 = N2O5
3.96г озонның зат мөлшерін есептеңдер.

194.

Тапсырмалар айдарындағы 2-тапсырманы
орындатады, бақылайды, мысал, үлгі
көрсетеді.
Венн диаграмасын
құру. (Оттек пен
озонды
салыстыру)

195.

Дескриптор:
Жалпы - 3 балл
1. Деңгейлік талдау жасап
айырмашылықтарын анықтайды.

196.

«Бір ауыз сөз» әдісі.
Жеке жұмыс:
Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп
береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді
айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым,
ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б.

197.

Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10
баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып
бағалайды. СОнымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін
«Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды.

198.

«Мадақтау сөзі» әдісі
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да
ойланыңыз.
1:
2:
Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да
ойланыңыз.
1:
2:
Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары
туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?
1:
2:

199. Назарларыңызға рақмет!

English     Русский Правила